جمعه، 10 آذر 1402
روژان پرس » اخبار » آوارگی انسان؛ این‌بار بر اثر اختلالات آب و هوایی

آنتونیو گوترش خبر داد:

آوارگی انسان؛ این‌بار بر اثر اختلالات آب و هوایی

0
کد خبر: 468

آوارگی انسان؛ این‌بار بر اثر اختلالات آب و هوایی

آلودگی هوا عامل حدود ۹ میلیون مرگ زودرس در سال است.
سازمان ملل از احتمال آواره شدن بیش از ۲۰۰ میلیون نفر در سال به دلیل اختلالات آب و هوایی خبر داد.
آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد بیش از ۲۰۰ میلیون نفر در هر سال ممکن است به دلیل اختلالات آب و هوایی تا سال ۲۰۵۰ آواره شوند.
به گزارش ایرنا، دبیر کل سازمان ملل روز یکشنبه به وقت محلی به مناسبت روز جهانی محیط زیست افزود: حفاظت از سلامت جو زمین، غنا و تنوع حیات، اکوسیستم‌ها و منابع محدود روی زمین حیاتی است؛ اما ما در انجام این کار در حال شکست خوردن هستیم.
دبیر کل سازمان ملل اضافه کرد: ما برای ادامه زندگی که ناپایدار است انتظار بیش از حد از سیاره خود داریم. منابع طبیعی زمین نمی‌توانند خواسته‌های ما را برآورده سازند.
وی تصریح کرد: این نه تنها به زمین، بلکه به ما نیز آسیب می‌رساند. یک محیط سالم برای همه مردم و همه ۱۷ هدف توسعه پایدار ضروری است.
گوترش اظهار داشت: بیش از ۳ میلیارد نفر تحت تأثیر اکوسیستم های تخریب شده قرار دارند. آلودگی هوا عامل حدود ۹ میلیون مرگ زودرس در سال است.
وی خاطر نشان کرد: بیش از یک میلیون گونه گیاهی و جانوری در خطر انقراض هستند که بسیاری از آنها در طی چند دهه اخیر اتفاق افتاده است.
دبیر کل سازمان ملل اظهار داشت: نزدیک به نیمی از بشریت در حال حاضر در حوزه خطرناک اقلیمی قرار دارند. احتمال مرگ ناشی از تغییرات اقلیمی مانند گرمای شدید، سیل و خشکسالی ۱۵ برابر بیشتر شده است.
گوترش ادامه داد: ۵۰  درصد احتمال  دارد که میانگین دمای جهانی سالانه از حد ۱.۵ درجه سانتیگراد توافق پاریس در پنج سال آینده خارج شود.  بیش از ۲۰۰ میلیون نفر در هر سال ممکن است به دلیل اختلالات آب و هوایی تا سال ۲۰۵۰ آواره شوند.
دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد: تنها راه پیش رو همکاری با طبیعت است، نه علیه آن.  با همکاری با یکدیگر نه تنها می توانیم از ادامه حیات سیاره مان اطمینان حاصل کنیم  بلکه می توانیم آن را  شکوفا کنیم، زیرا ما فقط یک زمین داریم.
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید