جمعه، 15 مهر 1401
روژان پرس » اخبار » زنگ هواشناسی

محمد طالب حیدری

زنگ هواشناسی

1
کد خبر: 585

زنگ هواشناسی

مسئول یک کار اجرایی عملیاتی باید ضمن داشتن یک خط ارتباطی انلاین با سرویس رسمی هواشناسی خود نیز به‌طور شهودی  تغییرات پوشش ابر را مرتبا پایش نماید
بارش‌های تابستانە و سیل‌های متعاقب آن می‌توانند سریع، خطرناک و مهیب ظاهر شوند اما قرار نیست از  بیم بارش و سیل احتمالی کار و زندگی هم تعطیل گردند؛ باید خود را با بارش و سیل سازگار کرد.
 مثلا در مهندسی ساخت همە ابنیەها باید توجە داشت کە مولفەهای جغرافیایی مانند رودخانە و آبراهە و چشمە و جنگل  موجوداتی زندە هستند و نباید جاهلانە هر نهری را پوشاند و در هر آبراهەای دستکاری کرد.
به‌طور کلی هوا دو حالت دارد پایدار و ناپایدار؛ و ابر و بارش قابل ملاحظە  در هوای ناپایدار ایجاد و گسترش می‌یابند، هر کسی کە مدیریت عرصەای بزرگ و یا کوچک مانند کارگاە جادە‌سازی و یا استخر پرورش ماهی و یا چرای دام و یا مدیریت یک باغ میوە یا برداشت  مزرعە گندم  و یا یک نهاد اجتماعی را بر عهدە دارد باید سواد درک اطلاعیەهای سازمان هواشناسی کشور را داشتە باشد. چرا سازمان هواشناسی؟ چون در فضای مجازی اخبار جعلی فراوانی آزادانە منتشر می‌شوند کە قابل اعتنا نیستند.
اگر در فصل گرم سال سازمان هواشناسی امکان رشد ابر و بارندگی را اعلام نمود کاربر باید آن را جدی گرفتە و مسیر عبور احتمالی سیلاب  را هم از ادوات و خودرو و هم از نخاله و خس و خاشاک و احیانا درختان مزاحم پاکسازی نماید.
مسئول یک کار اجرایی عملیاتی باید ضمن داشتن یک خط ارتباطی انلاین با سرویس رسمی هواشناسی خود نیز به‌طور شهودی  تغییرات پوشش ابر را مرتبا پایش نماید و در صورت به‌هم پیوستن ابرهای کلمی شکل و تیرە شدن کف آنها احتمال بارش را در خود منطقە و نیز بالادست خود جدی گرفتە و احتیاط لاازم را برای در امان ماندن از سیل و رعد و برق به‌عمل آورد.
معمولا ساعات بعدازظهر و غروب ساعات اوج بروز بارش‌های سیل‌آسا و تندری هستند.
تبلیغ

نظرات

 1. User Avatar
  • مرتضی ذوالفقاری
  • در تاریخ : 7 مرداد 1401 12:49
  باسلام نظرات آقای مهندس حیدری کارشناسانه و بسیارمهم و دقیق می باشد متاسفانه اکثر مردم به علت بی توجهی جون خودشان از دست می‌دهند .این مسئله عدم توجه مسئولان و جدی نگرفتن مردم از مشکلاتی است که تاکنون حل نشده. امیدوارم بالاخره به این سطح از فرهنگ آگاهانه برسیم 
  • 0

نظر شما

 • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید