شنبه، 15 بهمن 1401
روژان پرس » اسلایدر » آغاز مهاجرت پرندگان به منابع آبی کردستان

تالاب زریبار بهشت پرندگان غرب کشور

آغاز مهاجرت پرندگان به منابع آبی کردستان

0
کد خبر: 741

آغاز مهاجرت پرندگان به منابع آبی کردستان

براساس سرشماری انجام شده، ۱۷ هزار قطعه پرنده از میان خانواده کاکایی‌ها، کشیم‌ها، باکلان‌ها، پرستوی دریایی، حواصیل‌ها، لک لک‌ها، مرغابی‌ها و قوها در منابع آبی استان وجود دارند.

سنندج- خبرنگار روژان‌پرس: زیستگاه‌های کردستان اعم از منابع آبی و غیر آبی به دلیل برخورداری از شرایط زیست مناسب، سالانه پذیرای ۵۰ هزار قطعه پرنده است.
روابط عمومی ادار کل حفاظت محیط زیست استان کردستان در گزارشی اعلام کرد سرشماری پرندگان آبزی و کنارآبزی در منابع آبی استان هر سال در دی ماه انجام می‌شود و دی ماه سال ۱۴۰۰، براساس سرشماری انجام شده وجود ۱۷ هزار قطعه پرنده از میان خانواده کاکایی‌ها، کشیم‌ها، باکلان‌ها، پرستوی دریایی، حواصیل‌ها، لک لک‌ها، مرغابی‌ها و قوها در منابع آبی استان گزارش شد.
بنا بر این گزارش، حیدر ویسی، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان کردستان گفته است: بر مبنای بررسی‌های انجام شده در طول سال همه زیستگاه‌های استان اعم از منابع آبی و غیرآبی، پذیرای ۵۰ هزار پرنده است که این مهم به دلیل برخورداری این منطقه از شرایط زیستی مناسب، امنیت، آب و غذای کافی است.
وی افزود: این استان با توجه به شرایط جغرافیایی آن در مسیر مهاجرت پرندگان قرار دارد و با توجه به داشتن زیستگاه‌ها و منابع آبی فراوان با آغاز فصل پاییز محلی برای استراحت کوتاه و ذخیره انرژی این پرندگان است.
ویسی با اعلام اینکه شکار پرندگان آبزی در استان ممنوع است، اظهار داشت: پروانه شکار پرندگان آبزی صادر نشده است و یگان حفاظت این اداره‌کل شبانه روز منابع آبی را مورد پایش قرارمی‌دهند و در صورت مشاهده  هرگونه تخلف شکار و صید، طبق قانون برخورد و متخلفان را به مراجع قضایی معرفی می‌کنند.
مردم به حیات وحش غذا ندهند
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان کردستان در بخش دیگری از سخنانش به مضر بودن تغذیه دستی حیات وحش اشاره کرد و گفت: ریختن مواد غذایی مانند نان خشک، دانه‌های مختلف گیاهی مانند گندم و برخی پسماندهای غذایی برای پرندگان و حیات وحش در برخی نقاط توسط گردشگران و مردم به یک رسم تبدیل شده که اقدام زیان‌آوری است و باید از انجام آن ممانعت شود.
وی گفت: افزون بر این امکان انتقال بیماری‌ها به سیستم گوارشی و تنفسی از طریق غذای دستی آلوده باعث بروز مشکل در رژیم غذایی پرندگان و حیات وحش می شود.
ویسی ادامه داد: برخی افراد سودجو می توانند از این ترفند برای شکار حیات وحش به ویژه پرندگان وحشی استفاده کنند بنابراین از عموم مردم درخواست می شود از هر نوع غذا دهی به ویژه به پرندگان و زیستمندان تالاب زریبار و منابع آبی در مواقع غیر ضروری خودداری کنند.
وی یادآور شد: غذا دادن به طور مستمر به حیات وحش موجب خلل در نظام طبیعت و اکوسیستمی این حیوانات خواهد شد و باعث عادت به غذای آماده و کم تحرکی آنها می‌شود.
استان کردستان دارای پنج منطقه حفاظت شده شامل چلچمه و سارال با ۹۷ هزار هکتار، بیجار با وسعت ۳۲ هزار هکتار، بدر و پریشان قروه با وسعت ۴۳ هزار هکتار، شاهو و کوسالان با وسعت ۵۷ هزار هکتار و عبدالرزاق سقز با وسعت ۳۹ هزار هکتار و پناهگاه حیات وحش زریوار با وسعت سه هزار هکتار و ۲ اثر طبیعی ملی و چندین منطقه شکار ممنوع است که این استان را در زمره منحصربفرد ترین نقاط کشور به لحاظ تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی قرار داده است.
این مناطق که در حال حاضر تحت حفاظت و مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان کردستان قرار دارند به جهت حفاظت مستمر یگان حفاظت محیط زیست، تنوع بالایی از حیات وحش را در خود جای داده است؛ به طوریکه از گونه های جانوری شاخص در این مناطق، می توان به گونه های کل و بز وحشی، قوچ و میش ارمنی، خرس قهوه ای، پلنگ، گربه وحشی، کفتار، گراز، کبک وحشی، عقاب طلایی و غیره اشاره کرد..
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید