دوشنبه، 3 مهر 1402
روژان پرس » اخبار » یک قطره از آب سد آزاد به خارج از استان نمی‌رود

معاون اجرایی سامانه انتقال آب:

یک قطره از آب سد آزاد به خارج از استان نمی‌رود

0
کد خبر: 738

یک قطره از آب سد آزاد به خارج از استان نمی‌رود

خط انتقال آب سامانه سد آزاد به سنندج ٪95 پیشرفت فیزیکی دارد. این سامانه علاوه بر هدف‌گذاری برای انتقال آب شرب سنندج، توسعه باغات در مسیر چهار هزار و ۳۰۰ هکتار از دیگر برنامه‌های آن است.
سنندج- خبرنگار روژان‌پرس: معاون اجرایی طرح سد آزاد و سامانه انتقال آب گفت: هم اکنون پروژه خط انتقال سامانه سد آزاد به تصفیه‌خانه سنندج ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پیش‌بینی می‌شود این پروژه نیمه دوم ماه جاری به بهره‌برداری برسد. ضمنا آب انتقال یافته از سد آزاد کاملا در داخل استان کردستان مصرف می‌شود.
حجت‌الله محقق در بازدید جمعی از خبرنگاران رسانه‌های کردستان از روند عملیات اجرایی سامانه انتقال آب سد آزاد به تصفیه‌خانه سنندج اظهار داشت: بیش از ۸۵۰ میلیارد تومان از سوی وزارت نیرو به منظور اجرای این پروژه پیش‌بینی شده که تاکنون ۷۵۰ میلیارد تومان آن هزینه شده است. همچنین برای اجرای نهایی پروژه و بهره‌برداری و افتتاح آن و تکمیل کارهای باقیمانده، محوطه‌سازی و جاده‌سازی ۱۰۰ میلیارد تومان دیگر مورد نیاز است.
وی اظهارکرد: هم اکنون این پروژه از پیشرفت خوب و سرعت قابل توجهی برخوردار است و امروز خط لوله تا پایان پشت دیوار تصفیه‌خانه به طول ۲۷ کیلومتر به اتمام رسیده و در مرحله تکمیل است.
محقق تصریح کرد: علیرغم توپوگرافی و کوهستانی بودن استان کردستان از ۱۵۰۰ متر لوله‌گذاری در تصفیه‌خانه، هزار متر لوله‌گذاری انجام شده و ۵۰۰ متر باقی‌مانده در حال اجراست.
معاون اجرایی طرح سد آزاد اضافه کرد: این پروژه دسترسی آب شرب مورد نیاز روستاها را در مسیر خط انتقال سهل الوصول کرده است.
محقق اظهار کرد: پیش‌بینی شده که خط انتقال آب سد آزاد بتواند برای یک سال ۵۷ میلیون متر مکعب آب با ظرفیت ۲،۵ مترمکعب در ثانیه را برای افق ۱۴۲۰ تامین کند.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه آب ذخیره شده در پشت سد قشلاق تغذیه‌گرا شده و منجر به رنگ و بوی نامطبوع و پایین آمدن کیفیت آب شده و این این امر نارضایتی شهروندان سنندجی را به همراه دارد اظهار کرد: در این راستا مجموعه وزارت نیرو برای حل مشکل کیفیت آب شرب سنندج درصدد ایجاد خط لوله انتقال آب سد آزاد به تصفیه خانه برآمد به این صورت که از میانه مسیر قبل از ایستگاه پمپاژ یک خط لوله به طول ۲۸ کیلومتر انجام شد؛ این خط لوله در ابتدا با طول ۱۳ کیلومتر از سایز ۱۴۰۰ انجام شد و مابقی لوله‌ها در سایز ۱۲۰۰ انجام شده است.
محقق با اشاره به اینکه عملیات اجرایی پروژه تصفیه‌خانه یک پدافند غیر عامل بسیار مهم برای سنندج ایجاد کرده است، گفت: از آنجا که سنندج به لحاظ کمی قاعدتا از ۲ مسیر کاملا مجزا تغذیه می‌شود در سال‌های آینده هیچ گونه مشکلی نخواهد داشت.
وی یادآور شد: در زمانی که به هر دلیلی کیفیت آب سد قشلاق پایین آمد می‌توان آب را به سد آزاد انتقال داد و یا زمانی که سد قشلاق شرایط بهتری داشت از سد قشلاق تغذیه کند.
معاون اجرایی طرح سد آزاد و سامانه انتقال آب، پروژه تصفیه‌خانه سنندج را یک پتانسیل بسیار قوی و از نوع پدافند غیر عامل دانست و گفت: وزارت نیرو با ظرفیت بسیار خوبی که‌ در بخش آب شرب سنندج ایجاد کرده این شهر را از حیث تامین آب شرب باکیفیت ایمن کرده به طوریکه در دوران خشکسالی با وصل شدن خط لوله هیچ مشکلی برای تامین آب شرب شهر سنندج وجود نخواهد داشت.
محقق گفت: برای اجرای این پروژه ایستگاه تقلیل فشار طراحی و اجرایی شده و برای اولین بار با مهندسی معکوس شیرهای سوزنی یا شیرهای کاهش فشار با کپی برداری از کمپانی خارجی در تصفیه‌خانه نصب و راه‌اندازی شده است.
وی با اشاره به اینکه قطعه اول سامانه انتقال آب از محل سد آزاد (۲ ایستگاه پمپاژ، یک ایستگاه پست برق حدفاصل نگل و پست احداثی داخل مجموعه سد آزاد) در سال ۹۴ به بهره‌برداری رسید گفت: در چهار مرحله آب شرب سنندج با یک مسیر به طول ۱۷ کیلومتر طی کرده تا به پشت سد قشلاق برسد و امروز جبران کسری آب سد قشلاق برای آب شرب سنندج معادل ۲،۲ متر مکعب است که آب را به سد قشلاق منتقل می‌کند.
محقق ادامه داد: در این مسیر ۱۸۰ متر آب پمپاژ می‌شود و مجموعا ۶۰۰ متر آب با ۴۴ کیلومتر و قطر ۱۸۰۰ به یک تونل ۹،۸ کیلومتری و سپس به سد قوچم منتقل می‌شود.
به گفته وی، در سد قوچم با انجام ۲۵ کیلومتر لوله‌گذاری به دهگلان انتقال می‌یابد و با یک ایستگاه پمپاژ دیگر به طول ۳۹ کیلومتر به شهر قروه و دزج خواهد رسید.
وی با اشاره به اتمام عملیات قطعه دوم و لوله‌گذاری ۴۴ کیلومتری و تونل ۱۰ ۸ کیلومتری تصریح کرد: هم اکنون سد قوچم از ظرفیت ۶۰ میلی‌متر مکعبی به ۱۰ میلیون مترمکعب برخوردار است که امروز در مدار بهره‌برداری قرار دارد، همچنین پروژه پمپاژ قروه به سمت دهگلان در حال اجراست.
معاون اجرایی طرح سد آزاد با اشاره به اینکه سد آزاد در غرب استان کردستان قرار دارد و آبگیری آن در سال ۹۰ انجام شد، ظرفیت مخزن سد آزاد را ۳۰۰ میلیون مترمکعب اعلام کرد.
وی انتقال ۱۶۰ میلیون مترمکعب آب به شرق استان و آبرسانی به شهرستان‌های سنندج، دهگلان، قروه و دزج (واقع در مرز کردستان و همدان) را از اهداف این سامانه بیان و تصریح کرد: این سامانه علاوه بر هدف‌گذاری برای انتقال آب شرب، توسعه باغات در مسیر چهار هزار و ۳۰۰ هکتار از دیگر برنامه‌های آن است.
معاون اجرایی طرح سد آزاد افزود: هم اکنون هزار هکتار از قطعه اول سامانه زیرپوشش شبکه آبیاری مدرن قرار دارد و در این مجموعه هزار هکتار به طور کامل در حال غرس و آبیاری است.
روزنامه روژان شماره 669 شنبه 7 آبان 1401
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید