شنبه، 1 اردیبهشت 1403
روژان پرس » اخبار » حمایت رسمی احزاب کورد ترکیه از رقیب اردوغان

افول قدرت اردوغان نزدیک است

حمایت رسمی احزاب کورد ترکیه از رقیب اردوغان

0
کد خبر: 1045

حمایت رسمی احزاب کورد ترکیه از رقیب اردوغان

شریه آبزرور در سرمقاله خود با عنوان «زمان تغییر فرا رسیده است» نوشت: حمایت HDP از قلیچدار اوغلو می‌تواند نتیجه انتخابات را تغییر دهد.

در ادامه جناح بندی‌ها در انتخابات ترکیه، حزب «دموکراتیک خلق‌ها» و هم‌پیمانان آن حمایت خود را از رهبر حزب «مردم جمهوری‌خواه» در مقابل رئیس جمهوری ترکیه در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کردند.
ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: حزب «دموکراتیک خلق‌ها» (HDP) و متحدانش حمایت خود را از کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب «مردم جمهوری‌خواه» به عنوان رقیب اصلی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کردند.
ائتلاف «کار و آزادی» که وابسته به حزب دموکراتیک خلق‌ها، به عنوان سومین قدرت سیاسی ترکیه است، در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد: «در این انتخابات تاریخی، ما از مردم ترکیه می‌خواهیم که در انتخابات ریاست جمهوری به کمال قلیچداراوغلو رای دهند».
«مدحت سنجار» رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق‌ها در سخنانی در این باره که توسط روزنامه «سوزجو» ترکیه منتشر شده است، گفت: اهدافمان یکی است و به همین دلیل تصمیم گرفتیم از قلیچداراوغلو حمایت کنیم.
سنجار در ادامه تصریح کرد که هدف حزب دموکراتیک خلق‌ها این است که زمینه را برای پیروز شدن اپوزیسیون ترکیه در همان دور نخست انتخابات فراهم کند.
پیش از این سایت سی ان ان آمریکا اعلام کرده بود: حزب دموکراتیک خلق‌ها نزدیک به کردها نقش سرنوشت سازی در انتخابات آتی ترکیه دارد که احتمالا توازن را برهم بزند. این توازن برای برکناری رجب طیب اردوغان که برای دو دهه حکمرانی وی ادامه داشته، کافی است. حزب دموکراتیک خلق‌ها ماه میلادی گذشته اعلام کرد که نامزدش را برای پست ریاست جمهوری مطرح نخواهد کرد. این شکست اصلی برای رئیس جمهوری ترکیه و رئیس حزب عدالت و توسعه است. این اقدام به حامیان حزب دموکراتیک خلق‌ها اجازه رأی دادن به کمال قلیچداراوغلو، رقیب اصلی اردوغان را خواهد داد.
در همین حال نشریه آبزرور در سرمقاله امروز خود با عنوان «زمان تغییر فرا رسیده است» نوشت: حمایت HDP از قلیچدار اوغلو می‌تواند نتیجه انتخابات را تغییر دهد.
این نشریه  از حمایت کوردها از قلیچدار اوغلو به عنوان عامل تغییردهنده نتایج انتخابات نام برد و احتمال داد که اردوغان بسیاری از کرسی های مجلس را نیز از دست بدهد.
این مقاله با اشاره به بیماری رجب طیب اردوغان رئیس جمهور و رئیس حزب عدالت و توسعه (AKP) نوشت: «رئیس جمهور پس از اینکه هفته گذشته در جریان پخش زنده بدحال شد، کمی ضعیف‌تر به نظر می‌رسد. اردوغان 69 ساله، در طول 20 سال گذشته، هم در دوران نخست وزیری و هم در دوران ریاست جمهوری، بی‌رحمانه قدرت را قبضه کرده است. او با دقت تصویر خود را به عنوان یک رهبر سرسخت و نابود نشدنی به جهان نشان داده است؛ اما این تصویر ناگهان شروع به شکننده شدن کرده است.»
این مقاله با اشاره به اینکه اردوغان در نظرسنجی‌ها به‌طور شگفت انگیزی از رقیب خود کمال قلیچدار اوغلو عقب افتاده است، آن را نشانه‌ای از تغییر چشم‌انداز سیاسی در ترکیه عنوان کرد.
این مقاله از قول تحلیلگران سیاسی تخمین زد که  حزب اردوغان، یعنی AKP و متحد ملی‌گرای افراطی آن، حزب حرکت ملی (MHP)، پس از شکست‌های بزرگ انتخاباتی خود در انتخابات شهرداری‌های آنکارا و استانبول، ممکن است اکثریت پارلمان را نیز از دست بدهند.
آبزرور همچنین بیانیه HDP مبنی بر حمایت از قلیچداراوغلو در انتخابات ریاست جمهوری را که در روز جمعه به طور رسمی از سوی این حزب منتشر شد، به عنوان اتفاقی توصیف کرد که «پتانسیل تغییر نتیجه انتخابات» را داراست.
از سوی دیگر خبرهای رسیده از ترکیه حاکی است شش حزب اپوزیسیون نیروهای خود را برای انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در 14 می متحد و کمال قلیچداراوغلو، رهبر اپوزیسیون را به عنوان نامزد واحد خود برای پست ریاست جمهوری انتخاب کرده‌اند؛ در مقابل حزب عدالت و توسعه با حزب ملی‌گرای افراطی حرکت ملی  (MHP) متحد شده است. کمال قلیچدار اوغلوی 74 ساله که در راس حزب اصلی اپوزیسیون جمهوری‌خواه خلق (CHP) قرار دارد رقیب اصلی اردوغان است.
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید