جمعه، 7 بهمن 1401
روژان پرس » اسلایدر » چهارمین جشنواره منطقه‌ای "هوره و سیاچه‌مانه" در کامیاران برگزار می‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان:

چهارمین جشنواره منطقه‌ای "هوره و سیاچه‌مانه" در کامیاران برگزار می‌شود

0
کد خبر: 17

چهارمین جشنواره منطقه‌ای "هوره و سیاچه‌مانه" در کامیاران برگزار می‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: چهارمین جشنواره "هوره و سیاچه‌مانه" کامیاران با حضور چهار استان غرب کشور کرمانشاه، ایلام، لرستان و کردستان برگزار می‌شود.                                

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: چهارمین جشنواره "هوره و سیاچه­ مانه" کامیاران با حضور چهار استان غرب کشور کرمانشاه، ایلام، لرستان و کردستان برگزار می شود.                                

عبید رستمی در جلسه هماهنگی برگزاری چهارمین جشنواره منطقه‌ای هوره و سیاچه‌­مانه کامیاران که با حضور معاون امور هنری و سینمایی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کامیاران و ارتباط آنلاین با فرماندار و رئیس شورای اسلامی کامیاران برگزار شد، اظهار کرد: در شرایط پسا کرونا نیاز است برنامه‌های فرهنگی و هنری شاد و سرگرم‌کننده برای تلطیف محیط و فضای جامعه مدنظر قرار گیرد.
وی افزود: برگزاری جشنواره‌های موسیقی می‌تواند در این شرایط پس از کرونا نه تنها مردم را با هنر و موسیقی در فضای مجتمع‌های فرهنگی و هنری آشتی دهد بلکه در تلطیف محیط و ایجاد شور و نشاط اجتماعی موثر باشد.
رستمی اضافه کرد: چهارمین جشنواره هوره و سیاچه‌­مانه که پس از وقفه یک ساله به خاطر شیوع کرونا در اولین روز زمستان در شهر کامیاران با حضور گروه‌های مختلف از استان‌های کرمانشاه، ایلام، لرستان و استان کردستان به‌صورت منطقه‌ای برگزار و تقدیم مردم شهر کامیاران می‌شود.
دبیر شورای فرهنگ عمومی استان ضمن قدردانی از فرماندار شهرستان کامیاران و شورای اسلامی شهر به جهت پیگیری برگزاری این جشنواره اظهارداشت: یکی از برنامه‌های شاخص شهرستان کامیاران، جشنواره هوره و سیاچه‌­مانه است، ضروری است با رعایت کامل پروتکل‌های هوشمند بهداشتی و همچنین استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های همه دستگاه‌های اجرایی سطح شهرستان برای برگزاری این جشنواره مورد استفاده قرار گیرد.
وی تاکید کرد: برای برگزاری جشنواره‌های منطقه‌ای استفاده از ظرفیت‌های انجمن‌ها و تشکل‌های فرهنگی و هنری بسیار ضروری است، بخشی از اجرای این جشنواره را به انجمن‌های مرتبط بایستی واگذار کرد.
رستمی با اشاره به وسعت آوازها و ترانه‌های کُردی از جمله موره، هوره، سیاچه­‌مانه، شیخانه، هورامی و انواع دیگر این نوع موسیقی کُردی اظهار داشت: یکی از مهمترین اهداف برگزاری این جشنواره، حفظ این میراث گران‌بها و ترانه‌های قدیمی است، در برگزاری این جشنواره سعی شود از پیشکسوتان با عزت و احترام دعوت و در مراسم حضور داشته باشند. 
یکی از مهمترین آوازهای کُردی سیاه‌چه­ مانه است این آواز به شکل هجایی و در قالب ده هجایی و دو مصراعی به سبک و سیاق ایرانیان کهن سروده می شود و به علت هم زیستی با مسائل عرفانی رنگ و بوی جدیدی هم به خودش گرفته در پاره ایی مواقع به آن مقام صوفیانه هم گفته می‌شود.
هوره آواز ممتدی است که خواننده، شعرها و ابیات بیشماری را در ذهن داشته و آنها را هنگام آواز به صورت پی در پی استفاده می‌کند، گاه شعرها سروده خود خواننده است و گاه شعرهای مورد استفاده را از دیگر شاعران به عاریه می‌گیرد.
مقام‌های نوع هوره بان‌بنه‌ای، بنیری‌چر، دودنگی، باریه، غریبی، ساروخانی، گل و دره، پاوه موری، قطار، هجرانی، مجنونی، سحری و هه‌ی‌لاوه هستند.
دسته بندی: اسلایدر / فرهنگی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید