rojanpress.ir | بانک مسکن کردستان 129 درصد منابع تسهیلاتی خود را پرداخت کرده است

بانک مسکن کردستان 129 درصد منابع تسهیلاتی خود را پرداخت کرده است

مسکن بزرگترین دغدغه مردم کردستان، بزرگترین عامل ناآرامی روانی خانواده‌ها و بزرگترین عامل پدیده‌های خطرناک فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی مردم کردستان است، زیرا موجب آوارگی اجاره نشینان در محلات شهرها، بلعیدن بخش بزرگی از درآمد خانوارهای فاقد مسکن شخصی، بروز اختلافات درون خانوادگی، گریزان شدن جوانان از ازدواج، خودداری از فرزند آوری و ایجاد انگیزه و تمایل به عدول از اخلاق و قانون شده است.
مسکن پر قدرت‌ترین حوزه پیشران اقتصادی است زیرا به علت داشتن ارتباط با بیش از 200 محصول و مهارت می‌تواند علاوه بر تثبیت مشاغل موجود سبب ایجاد حجم عظیمی از اشتغال شود، بنابراین دولت‌ها برای رسیدن به موفقیت در پیشبرد توسعه باید علاوه بر حوزه تولید و تجارت در راستای تقویت بخش مسکن هم برنامه‌ریزی کنند.
نگاه به وضعیت مسکن در کردستان حکایت از وجود کمبود مسکن، رونق ساخت و ساز سرپناه غیر اصولی و سکونت در سرپناه غیر استاندارد دارد که هر کدام تبعات منفی خاص خود را بر روند اقتصاد خانواده، شرایط روانی افراد، تولید و اشتغال گذاشته و تا مدت‌ها ادامه خواهد داشت.
گرانی مسکن، بالا بودن اجاره و ودیعه زندگی اجاره نشینان را با بحران روبرو کرده و تداوم این شرایط در چند سال اخیر به علت استمرار این وضعیت گرایش به سکونت در خانه‌های کاملا غیر استاندارد، سکونت بیش از یک خانواده در یک واحد و کاهش شدید قدرت خرید اجاره نشینان رواج یافته است.
مقامات دولتی وضعیت توپوگرافیک کوهستانی و بالا بودن ساخت زمین، عدم صدور جواز برای اراضی قولنامه‌ای و پایین بودن قدرت مالی مردم کردستان را علت وضعیت بحرانی بیان می‌کنند که با توجه به وظایف دولت در قبال مسکن مردم به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست و این را باید قبول کرد که عملکرد دولت در این حوزه بسیار ضعیف بوده و برنامه‌های لازم برای سامان دادن به این عرصه نداشته و تنها به آه و ناله کردن و اجرای برنامه‌های کلیشه‌ای بسنده کرده است.
تسهیلات بانکی یکی از عوامل حمایتی اصلی در حوزه مسکن است که کمبود و یا نبودش این حوزه به چالش می‌کشد چون موجب افزایش قدرت خرید، ساخت و ساز و کیفیت خواهد شد، بانک مسکن به عنوان بانک عامل تامین تسهیلات بانکی معرفی شده تا روند در یک چارچوب منسجم پیش رود.
برخی نهادهای مسئول و مدیران استانی در تلاشند تا روند تسهیلات را عامل بازدارنده در تامین مسکن کردستان معرفی کنند اما این را باید دانست که این ادبیات حالت فرار به جلو و فرافکنی رایج در اداره کشور نامید زیرا نگاه به آمار و ارقام اعلام شده توسط این بانک و مشاهده واقعیات مدارک واقعی برای رد این ادعاست.
شرایط فعلی به حدی بحرانی است که مجالی برای یافتن مقصر باقی نگذاشته و فرافکنی وضعیت را به سمت فاجعه می‌برد، بنابراین یافتن مقصر را بگذارید برای آینده و مدیریت مسکن را باید سامان دهی کرد زیرا اعدام مقصر هم نمی‌تواند مرهمی بر این زخم عمیق باشد چه برسد به معرفی کردنش.
همه متولیان باید این را بدانند که با برنامه واحد کشوری و طرح‌های مبتنی بر شرایط سایر استان‌ها نمی‌توان حوزه مسکن کردستان را مدیریت کرد زیرا در اینجا بالا بودن هزینه آماده سازی زمین، وجود نیاز انباشته چند سال اخیر، پایین بودن قدرت مالی مردم و تداوم ساخت و ساز غیر مجاز و غیر اصولی می‌طلبد که دولت برنامه‌های ویژه و متناسب با شرایط استان تعریف کند در غیر این صورت نمی‌توان به آینده امیدوار بود چون اگر غیر از این بود با مدل مدیریت زمین شهری، مسکن مهر، مسکن ملی و نهضت ملی این حوزه در کردستان سر و سامان می‌یافت.
برای اطلاع از آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات مسکن گفتگوئی با مدیر امور شعب این بانک در کردستان انجام داده‌ایم که اینک پیش روی شماست.
امید راستبین با اشاره به رویکرد این بانک در پرداخت تسهیلات گفت: بانک مسکن به عنوان بانک عامل تامین تسهیلات بانکی در زمینه ساخت، خرید و تعمیر این حوزه تعیین شده و مدیریت کشوری بانک سرفصل‌های متنوعی برای پرداخت تسهیلات و آسان سازی دسترسی متقاضیان تعریف کرده است تا امکان پاسخگوئی به همه تقاضاها فراهم شود، بر این اساس تمام درخواست‌های متقاضیانی که مراحل قانونی شهرداری، راه و شهر سازی و کمیسیون ماده 5 را طی کرده باشند در سریعترین زمان موفق به دریافت تسهیلات می‌شوند و این را باید دانست که این بانک راسا و به تشخیص خود نمی‌تواند تسهیلات پرداخت کند.
وی افزود: در زمان تامین ضمانت هم از هر نوع بهانه جوئی خودداری می‌کند زیرا بر این باور است که سخت گیری در این راستا زیان‌های جبران ناپذیری بر روند تامین مسکن و حل مشکلات نیازمندان می‌گذارد.
مدیر امور شعب بانک مسکن کردستان تصریح کرد: برای اثبات این ادعا اشاره می‌کنم به این واقعیت که بر اساس ضوابط بانکداری باید تا سقف 85 درصد از منابع به تسهیلات اختصاص یابد اما بانک مسکن کردستان به علت احساس تکلیف در پاسخگوئی به تقاضای مردم بیش از 129 درصد منابع را به تسهیلات اختصاص داده است که در مقایسه با سایر استانها عملکردی مناسب داریم، برای نمونه در حالی که 17 درصد جمعیت کشور در تهران زندگی می‌کند 54 درصد سپرده¬ها در آن متمرکز شده اما 61 درصد منابع را به عنوان تسهیلات پرداخت کرده است، استان همدان با 2 درصد جمعیت کشور و 9 دهم درصد سپرده را داشته و 8 دهم درصد سپرده پرداخت کرده است.
راستبین میزان پرداخت تسهیلات به مسکن مهر را 14 هزار و 531 میلیارد ریال اعلام و تصریح کرد: سهمیه کردستان 48 هزار و 438 واحد بود که بانک مسکن همه تقاضاها را پاسخ داد تا مردم بتوانند با حداقل مشکلات صاحب سرپناه شوند و در حال حاضر 1 هزار و 763 واحد نیمه تکمیل داریم که به علل مختلف هنوز تکمیل نشده اماهیچ کدام از موانع ربطی به تسهیلات بانکی ندارد و ما حاضریم تا در صورت حل مشکلات تسهیلات آنها را تامین کنیم.
مدیر امور شعب بانک مسکن کردستان در مورد عملکرد سال گذشته گفت: سال 1400 در حدود 2 هزار و 390 فقره تسهیلات تکلیفی به ارزش ا هزار و 924 میلیارد ریال ( 35 درصد از کل تسهیلات تکلیفی استان) توسط تمام بانک‌های دولتی و خصوصی است و در مقایسه با میزان سپرده‌ها و منابع حکایت از تلاشی مستمر دارد. علاوه بر این در بخش غیر تکلیفی که شامل ساخت، خرید، تعمیر، اقساطی ناشی از سهم الشرکه، قرض الحسنه و سایر 6 هزار و 279 فقره با 7 هزار و 100 میلیارد ریال پرداخت کرده‌ایم که تنها 1 هزار و 700 فقره آن در خارج از حوزه مسکن بوده که حکایت از پرداخت 10 درصد از کل پرداختی استان را دارد، این در حالی است که تنها 6 درصد منابع استان را در اختیار داریم.
وی با تاکید بر ضرورت تسریع در اجرای نهضت ملی مسکن تصریح کرد: بر اساس مصوبه دولت در 4 سال اول دولت سیزدهم 4 میلیون واحد مسکن احداث خواهد شد که سهم بانک مسکن از پرداخت تسهیلات آن 430 هزار واحد است و مابقی سهم سایر بانکهاست اما این را باید ذکر کنم که کارشناسان عدم تمرکز منابع بانکی در بخش مسکن را علت افزایش اجاره بهاء و قیمت خانه می‌دانند، کند بودن روند بازگشت سرمایه یکی از علل دوری گزینی برخی بانک‌ها از پرداخت وام به بخش مسکن می‌دانند اما بانک مسکن با نگرشی غیر از این به «کند» بودن بازگشت سرمایه می‌نگرد و بر این باور است که پرداخت ماهیانه اقساط سبب شکل گیری گردش مالی مناسب خواهد شد. تا کنون از 87 هزار و 239 واحد سهم استان 9 هزار و 210 نفر افتتاح حساب کرده‌اند. میزان تسهیلات برای مراکز استان‌ها 350 میلیون تومان و برای سایر شهرها 300 میلیون تومان با سود 18 درصد، بازپرداخت 20 ساله و 3 سال انتظار است.
وی عدم اطلاع کافی جامعه از سرفصل تسهیلات حوزه «خود مالک» گفت: عده‌ای بر این باورند که تنها زمینه¬ای واگذار شده توسط دولت مشمول نهضت ملی مسکن هستند اما این را بدانید که افرادی که خود دارای زمین هستند می‌توانند از مزایای تسهیلات این طرح استفاده کنند و مراحل اداری آنها سریع‌تر از دیگران خواهد بود.
وی اعلام کرد: تا کنون با 1 هزار و 89 واحد با 3 هزار و 494 میلیارد ریال عقد قرارداد کرده‌ایم که 561 واحد آن خود مالک هستند.
راستبین خاطر نشان کرد: اگر 20 درصد مجموع منابع بانکی کشور در اختیار بخش مسکن قرار گیرد کشور به مرحله مازاد تولید می‌رسد بدون اینکه نیاز به خلق پول جدید و تحمیل تورم ناشی از خلق پول بر جامعه باشد، بنابراین ضرورت دارد تا بانک¬های کشور در راستای تخصیص اعتبارات خود تجدید نظر کنند، در حال حاضر برخی بانک¬ها 90 درصد منابع را در اختیار بخش خدمات قرار می‌دهند.
این مقام مسئول اذعان کرد: تسهیلات مسکن تنها تسهیلات کاملا هدفمند است و در هیچ شرایطی وارد بازار دلالی نمی‌شود و بیشترین تاثیر را بر روند تولید و تجارت دارد زیرا طیفی عظیمی از مشاغل و تولیدات مصالح ساختمانی و تجهیزات را در بر می‌گیرد و موجب رونق آنها هم خواهد شد.
وی در خصوص عملکرد این بانک در پرداخت تسهیلات مسکن ملی گفت: تا کنون 51 هزار و 176 واحد به بانک معرفی شده که 1 هزار 769 واحد موفق به عقد قرارداد، 1 هزار و 197 واحد در مرحله دفترخانه قرار دارند و میزان تسهیلات در نظر گرفته شده برای متقاضیان در مرکز استان 350 میلیون تومان و در سایر شهرستانها هم 300 میلیون تومان با سود 18 ساله، بازپرداخت 20 ساله و 3 سال انتظار است.

14 آبان 1401, 13:37
بازگشت