rojanpress.ir | صنعت فرآوری کشاورزی نیازمند حمایت دولت است

صنعت فرآوری کشاورزی نیازمند حمایت دولت است

سنندج- سرویس اقتصادی روژان‌پرس: کشاورزی استعداد اصلی توسعه کردستان و یکی از قطب‌های بزرگ تولید محصولات غذایی، مواد اولیه کارخانجات فرآوری و تکیه‌گاه افزایش تاب‌آوری اقتصاد ایران در برابر جنگ اقتصادی و نوسانات سازمان‌یافته و عادی اقتصاد جهانی است و در این شرایط که امنیت غذایی دنیا در مخاطره قرار دارد این استان می‌تواند نقش یک قرارگاه عملیات اقتصادی قدرتمند را در ایران ایفا کند.
نگاه به سخنرانی و بررسی رویکرد مسئولان ارشد کشوری و استانی به ویژه مقام معظم رهبری، دولت، مجلس و قوه قضائیه نشان از این اقعیت دارد که همه بر این باورند که تنها راه ارتقاء شاخص‌های توسعه‌یافتگی، رسیدن به اوج شکوفایی اقتصادی، دست‌یابی به اهداف شاخص سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، رسیدن به مرحله خودکفایی و عبور از جنگ اقتصادی وارد کردن بخش خصوصی به چرخه تولید و صادرات و حمایت همه جانبه از سرمایه‌گذاری است، به طوری که محور همه برنامه های کلان و خرد اقتصادی حمایت از این بخش است.
اما بخش کشاورزی کردستان با معظل بزرگ ناشی از بالا بودن حجم تولید و ناتوانی بازار مصرف داخل استانی و سراسری در جذب  این حجم از محصولات مواجه است و بخش بزرگی از محصولات به ویژه در حوزه جالیزی و سیفی کاری بر دست کشاورزان می ماند و سالیانه هزاران تن از محصولات فاسد شده و زیان مالی بزرگی بر دست تولید کننده و روند تامین امنیت غذایی کشور وارد می‌شود به طوری که تعداد زیادی از کشاورزان ناچار به ترک روستا و تولید شده و جوانان جویای کار 3 راه بیشتر پیش رو ندارند یا باید در داخل استان مشاغل کاذب و خطرناک مثل زباله گردی، کولبری، دست فروشی و ... را انتخاب کنند یا از استان مهاجرت کرده و به مشاغل سخت و بی سرانجام در سایر استانها بپردازند و یا جان خود را به قاچاقچی انسان و امواج بی رحم دریا بسپارند تا وارد اروپا شوند.
اما از همه اینها خطرناکتر ورود کشور به مرحله آغازین زندگی مجردی، کاهش جمعیت و شکسته شدن قبح مشاغل غیر شرعی، ضد اخلاقی و ضد توسعه است که صدای همه متولیان اداره کشور و صاحب نظران را در آورده است که ریشه این موضوع را تنها باید در بیکاری و پایین بودن درآمد افراد و خانوار جستجو کرد.
تنها راه برون رفت از این شرایط حمایت از سرمایه‌گذاری در بخش فرآوری محصولات کشاورزی است و بایستی دولت میزان حمایت خود از فعالان این عرصه را افزایش دهد، هیچکس منکر حمایت از سرمایه گذاری در این بخش نیست اما همه فعالان بر این باورند که این حجم از حمایت لازم است اما کافی نیست.
یکی از سرمایه‌گذاران بخش فرآوری محصولات کشاورزی آقای حمید مالک است که با 40 میلیارد تومان سرمایه شخصی و 8 میلیارد تومان تسهیلات بانکی کارخانه تولید رب گوجه فرنگی و کمپوت و پوره میوه با ظرفیت 4 هزار تن و ایجاد اشتغال مستقیم برای 40 نفر در هر شیفت کاری (120 نفر در 3 شیفت) را راه اندازی کرده است.
این واحد تولیدی سالیانه 25 هزار تن گوجه فرنگی را تبدیل به رب و.... هزار تن میوه را تبدیل به کمپوت و پوره می‌کند اما حمید مالک به این حد قناعت نکرده و طرح تولید «سس» را در دست اجرا دارد که با استافاده از آخرین روش تولید و آخرین تکنولوژی دنیا میتواند هزاران تن محصول کشاورزی و باغی را با کیفیت استاندارد جهانی وارد سبد غذایی داخلی و لیست صادرات ایران بیفزاید.
حمید مالک بر این باور است که باید تولیدات خود را تبدیل به برند معتبر دنیا کند به طوری که خرید و فروش تولیداتش وارد فاز مزایده شود.
این سرمایه‌گذار ضمن تقدیر از حمایت‌های انجام شده خواستار افزایش گستره حمایتهایی مثل تسریع در انجام امور اداری، تامین زمین فاز 3، افزایش سطح همکاری بانکها در تامین تسهیلات و سرمایه در گردش و افزایش میزان ارتباط مستقیم مدیریت ارشد استان با فعالان اقتصادی  است.
حمید مالک می‌گوید من با عشق به تولید وارد این میدان شده و در هر شرایطی راه خود را ادامه می‌دهم اما حمایت مسئولان می‌تواند گستره کمی و کیفی نقش من در شکوفایی اقتصاد استان، ایفای نقش در عبور از جنگ اقتصادی و تبدیل شدن به معتبرترین برند دنیا را ارتقاء بخشد.
حال نوبت مدیریت ارشد استان به ویژه استاندار، نماینده ولی فقیه در کردستان، نمایندگان مجلس، مدیران سازمانها و بانکها و رسانه ها است که با همت بیش از پیش دست یاری این تولید کننده را گرفته و با حمایت بی دریغ وی را به اهدافش برسانند.

4 مهر 1401, 09:58
بازگشت