rojanpress.ir | برخورد قضایی با واسطه‌گران مسکن ملی

برخورد قضایی با واسطه‌گران مسکن ملی

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کردستان گفت: هرگونه واگذاری یا خرید و فروش امتیاز نهضت ملی مسکن غیرقانونی بوده و دستگاه قضایی با مشاوران امکلاک و افراد متخلف، برخورد خواهد کرد.
رضا اعظمی از ورود کمیته بازرسی استانی به ممنوعیت معاملات امتیاز نهضت ملی مسکن در بازدید از بنگاه‌های معاملات املاک شهر سنندج خبر داد و اظهار داشت: در راستای اجرای برنامه ابلاغی از مرکز و ارتقا نظام تثبیت مالکیت و صدور اسناد رسمی و کاهش ورودی پرونده به محاکم، از بنگاه‌های معاملات املاک محله حاجی‌آباد شهر سنندج بازدید و معاملات زیادی بررسی شد.
وی با اشاره به اهمیت نقش مشاوران املاک و خودرو در پیشگیری از جرائمی همچون کلاهبرداری، انتقال مال غیر و فروش و پیش فروش ملک واحد به چند نفر گفت: ساماندهی مشاوران املاک با محوریت نظارت بر فعالیت‌های بنگاه‌های مشاور املاک از حیث داشتن پروانه کسب از اتحادیه مربوطه، اخذ پروانه تخصصی اشتغال و رعایت مقررات و قوانین مربوطه از جمله قانون راجع به امور دلالان، در سال‌جاری در دستور کار معاونت اجتماعی دادگستری استان کردستان قرار دارد.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کردستان افزود: همچنین پس از تشکیل کمیته بازدید، نظارت و بازرسی، دفاتر، مبایعه‌نامه‌ها و قراردادها و نحوه تکمیل مندرجات آن‌ها در املاک بررسی و ممنوعیت معاملات امتیاز نهضت ملی مسکن ابلاغ و در صورت مشاهده هر گونه تخلف، با متخلفان برابر قانون در استان برخورد خواهد شد.
وی بر ضرورت اجرای الزامات قانونی از جمله حضور صاحب جواز کسب و یا نماینده دارای کارت مباشرت، لزوم جمع‌آوری قراردادهای دست‌نویس، اخذ کد رهگیری و ثبت مکانیزه قراردادها، اخذ پروانه تخصصی، حضور در دوره آموزشی توانمندسازی حقوقی و بهره‌گیری از مشاوران حقوقی و استفاده از نهاد داوری تأکید کرد و یادآور شد: هرگونه واگذاری یا خرید و فروش امتیاز نهضت ملی مسکن غیرقانونی بوده و دستگاه قضایی با مشاوران امکلاک که این کار را انجام دهند، برخورد خواهد کرد.
اعظمی تصریح کرد: هر گونه خرید و فروش امتیاز مسکن ملی فاقد ارزش است و انجام اینگونه معاملات باعث از بین اعتبار مشاور امکلاک و ایجاد مشکل برای واسطه‌گران خواهد شد.
15 شهریور 1401, 19:38
بازگشت