rojanpress.ir | طلب۲۱ هكتاری شهرداری سنندج از راه و شهرسازی

طلب۲۱ هكتاری شهرداری سنندج از راه و شهرسازی

شهردار سنندج گفت: شهرداری سنندج ۲۱ هكتار خالص مسكونی از راه و شهرسازی طلب دارد كه در صورت بازپس گیری آن انقلاب عظیمی در شهرداری صورت خواهد گرفت.
به گزارش ارتباطات و امور بین الملل شهرداری سنندج، سیدانور رشیدی در دیدار با معاون امور عمرانی استاندار کردستان که با حضور اعضای شورای اسلامی شهر سنندج برگزار شد، از تلاش برای تبدیل کردن سنندج به عنوان شهر جذاب در برنامه 5 ساله به عنوان برنامه ارزشمند معاون امور عمرانی استاندار کردستان نام برد و گفت: در راستای تحقق این برنامه هرآنچه در توان داشته باشیم دریغ نخواهیم کرد.
وی تصریح کرد: پیاده راه محوری از اولویت‌های مهم شهرداری سنندج است که کار مطالعاتی پیاده راه در مرکز شهر شروع شده و دستورات لازم برای بررسی ابعاد مختلف این طرح به سازمان های مختلف داده شده است.
وی افزود: مسائل عمران شهری را با دیدگاه عدالت اجتماعی در کل شهر دنبال می‌کنیم دیدگاه ما در این خصوص مناطق کم‌برخوردار و توسعه عادلانه خدمات عمرانی و رفاهی در سطح شهر است.
شهردار سنندج افزود:‌ در قالب طرح محله محور لکه گیری و اسفالت ۲۰ خیابان در سطح شهر که نیاز به لایه اسفالت دارد انجام خواهد شد.
رشیدی گفت: چند طرح کلان در حوزه عمران شهری با محور رفع مشکلات ترافیکی در سنندج تعریف و کار مطالعاتی آنها انجام و به زودی وارد فاز اجرا می شود.
وی گفت: اقدامات گسترده ای که در حوزه فرهنگی در سطح شهر انجام شده ودر حوزه توسعه برنامه های فرهنگی در کنار تولید محتواهایی که برای جشن نوروز داشتیم.
شهردار سنندج به برنامه‌های شهرداری سنندج در حوزه توسعه ورزش بخصوص ورزش‌های همگانی هم اشاره کرد و گفت: در حوزه ورزشی توسعه ورزش محلات و حمایت از ورزشکاران را به عنوان یک اولویت مهم دنبال می کنیم.
رشیدی خاطرنشان کرد:‌ در دیدگاه اجتماعی شاخص ترین کار و برنامه ما اجرای مرکز ترک اعتیاد ماده 16 برای جمع آوری معتادین متجاهر با ظرفیت بالای ۴۰۰ نفر است، گفت: ۲ میلیارد تومان برای تجهیز و آماده سازی این مرکز نیاز داریم و امیدواریم با تامین اعتبار لازم هرچه زودتر شاهد راه اندازی این مرکز باشیم.
وی تصریح کرد: اجرای پارک ۲۰ هکتار نیشتمان و ۳ هکتاری پارک معلم با دیدگاه سرمایه گذاری در دو بخش شهر اجرا خواهد شد.
وی با بیان اینکه متاسفانه به بافت فرسوده و تاریخی کمتر توجه شده است و این حوزه مغفول مانده است، افزود: خانه‌های متروکه میراثی به معضلی برای شهرداری تبدیل شده است.
شهردار سنندج تصریح کرد: املاک تاریخی در بافت‌های ناکارآمد ثبت میراث شده و امکان دادن مجوز برای ساخت و ساز در آنها وجود ندارد.
رشیدی با اشاره به طلب ۲۱ هکتار خالص مسکونی شهرداری سنندج از راه و شهرسازی استان گفت: این موضوع را در سفر وزیر مطرح و دستور لازم را گرفتیم در صورت تمکین راه و شهرسازی انقلاب عظیمی در شهرداری صورت خواهد گرفت.
وی اظهار کرد: این۲۰ هکتار اراضی که تقریبا ارزش ۲ هزار میلیارد تومانی دارد پشتوانه مالی شهرداری و حق شهر و شهروندان سنندجی است.

معاون امور عمرانی استاندار کردستان:
شهرداری‌ها باید از شهر فروشی دست بکشند
معاون امور عمرانی استاندار کردستان هم گفت: شورا و شهرداری سنندج بزرگترین نماد عمرانی و ویترین خدمات نظام در کردستان هستند. کیومرث حبیبی با بیان اینکه پرداختن به اهمیت شورای شهر در این جمع زیره به کرمان بردن است، اضافه کرد: مهمترین رسالت و فلسفه وجودی شورهای اسلامی شهر انتقال حاکمیت به هسته های مردمی است.
حبیبی حضور فعال و منظم همراه با کارایی و اثرگذاری شوراهای اسلامی شهر در کمیسیون‌ها را ضروری خواند و گفت: مطالبات مطرح شده در زمینه برندسازی شهر سنندج، رفع مشکلات ترافیکی، عمران، توسعه زیرساخت‌های گردشگری به حق است و  از تمام ظرفیت‌ها برای تحقق و پاسخگویی به این مطالبات استفاده خواهیم کرد.
معاون امور عمرانی استاندار کردستان تاکید کرد: فارغ از تفکرات سیاسی خود را موظف به همکاری با شوراها می‌دانیم چرا که معتقدیم شوراها به عنوان نماینده و منتخب مردم پل ارتباطی بین جامعه و دولت هستند.
حبیبی رونق سرمایه گذاری را از اولویت ها و نیازهای مهم عنوان کرد و بر برون‌سپاری و الکترونیکی کردن کارها در بدنه شهرداری با هدف تسهیل در خدمت رسانی به مردم و به حداقل رساندن مراجعات فیزیکی تاکید کرد .
وی افزود: خیلی از فضاها و پارک‌هایی که در سطح شهر وجود دارد، خیلی خوب طراحی شده اما توجیه اقتصادی ندارد به این موضوع باید به صورت کاربردی توجه شود.
حبیبی با بیان اینکه براساس رایزنی‌های صورت گرفته با مرکز قیر مازاد در استان‌های دیگر به استان کردستان تعلق می‌گیرد، گفت: سقز و سنندج به صورت ویژه در این خصوص دیده خواهد شد.
وی افزود: معتقدیم باید با برنامه‌ریزی مناسب شهرداری‌ها باید از شهر فروشی دست بکشند و درآمد پایدار ایجاد کند این مهم نیازمند بهره گیری از توان و ظرفیت علمی و دانشگاهی برای اجرای پروژه های با توجیه مناسب اقتصادی است.
وی از بازنگری طرح جامع شهر سنندج خبر داد و گفت: یک سال از عمر طرح تفصیلی شهر باقیمانده است، بازنگری این طرح باید به تحولات امروز پاسخ دهد.
معاون امور عمرانی استاندار کردستان اظهار کرد: در بازنگری طرح تفصیلی باید به صورت علمی و آکادمی تحولات آینده پیش بینی و دغدغه‌های مردم در آن پیاده‌سازی شود.

رییس شورای اسلامی شهر سنندج:
از برنامه و طرح‌های شهردار تمام قد حمایت می‌کنیم
رییس شورای اسلامی شهر سنندج نیز در این دیدار گفت: طرح‌های كلانی كه در سطح شهر اجرا می‌شود، باید داری پیوست اقتصادی و اجتماعی باشد.
فرهاد میمنت‌آبادی انتخاب شهردار سنندج را موضوعی حیثیتی برای شورا خواند و گفت: با توجه به تجربه 4 سال شورایی شهردار سنندج این انتخاب برای تک تک اعضای شورا حیثیتی بوده و با همین دید از برنامه و طرح‌های شهردار به جد و تمام قد حمایت می‌کنیم.
رییس شورای اسلامی شهر سنندج با اشاره به اینکه در دوره مدیریت فعلی شهرداری با تلاش تیم مدیریتی وضعیت شهرداری سنندج نسبت به گذشته ایده ال شده است، افزود: بروز شدن پرداخت حقوق و اقدامات مختلف در زمینه عمران شهری، آسفالت معابر، فضای سبز از اقدامات ارزشمندی است که در این دوره اتفاق افتاده و امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.
وی تصریح کرد: امروز شهر سنندج از مرکز صرف یک استان خارج و جنبه بین المللی پیدا کرده و به عنوان پایتخت کتاب، شهر جهانی نوروز و شهر جهانی موسیقی شناخته شده است.
چنین جایگاهی نیاز به تلاش و کار بیشتر برای رفع مشکلات و تحقق توسعه همه جانبه در بخش‌های مختلف در این شهر را مضاعف کرده است.
میمنت‌آبادی تصریح کرد: رفع مسائل و مشکلات سطح شهر نیاز به برنامه راهبردی و تامین اعتبار دارد و معاونت امور عمرانی استاندار کردستان می‌تواند در این حوزه نقش آفرینی جدی داشته باشد.
وی با اشاره به نزدیک شدن به عمر 100 ساله شهرداری در سنندج، افزود: اگر چه اقدامات ارزشمندی در حوزه عمران شهری و خدمات‌رسانی به مردم با گذشت 100 سال از عمر شهرداری هنوز در برخی نقاط سطح شهر نتوانسته‌ایم انگونه که باید خدماتی را ارایه کنیم در موضوع ترافیک مشکلاتی داریم که باید حل شود.
میمنت آبادی بر توسعه هرچه بیشتر امکانات فرهنگی در شهر سنندج گریزی زد و اظهار کرد: در حالی شهر سنندج بیش از ۱۰ هزار نفر هنرمند صاحب عنوان دارد و تاریخ آن سرشار از هنرمندان شاخص است حتی یک فرهنگ سرای ابرومند ندارد.
رییس شورای اسلامی شهر سنندج افزود: وضعیت شهرداری به لحاظ منابع مالی خوب نیست و ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری برای خروج از این وضعیت ضروری است.
میمنت آبادی با بیان اینکه شهرداری که از شورای شهر گذشته تحویل و به شهردار فعلی تحویل دادیم بالای ۳۰۰ میلیارد تومان بدهی و بیش از ۵ تا ۶ ماه حقوق پرسنل آن عقب افتاده بود، اظهار کرد: این وضعیت با تلاش تیم مدیریتی فعلی شهرداری رفع و حقوق پرسنل الان به روز است.
وی به ضرورت توجه به سرمایه‌گذاری در راستای توسعه همه جانبه شهر سنندج اشاره کرد و گفت: فرار سرمایه‌گذار از دیگر نکاتی است که باید با رفع موانع و بروکراسی های اداری باید اقدامات لازم صورت بگیرد.
وی با تاکید بر تجدید نظر در طرح های تفصیلی در سطح شهر اضافه کرد: ساخت و سازهای غیرمجاز در سطح شهر از دیگر مشکلاتی است که رفع آن نیاز به همراهی همه بخش‌ها دارد.
میمنت آبادی خواستار تشکیل و فعال کردن شورای آب در شهر سنندج، شد و گفت: از سیاست‌های آبی کشور انتقادی نداریم، ولی به عنوان تامین‌کننده آب نباید چنین شرایطی را در حوزه آب داشته باشیم.
1 شهریور 1401, 11:09
بازگشت