rojanpress.ir | خیز ایلام برای توسعه مبادلات مرزی

خیز ایلام برای توسعه مبادلات مرزی

روژان پرس- سرویس ایلام: استاندار ایلام در دیدار با استاندار واسط کشور عراق خواستار تشکیل کارگروه مشترک اقتصادی بین استان‌های ایلام و واسط کشور عراق شد.
حسن بهرام‌نیا گفت: مردم استان واسط عراق و استان ایلام از دیرباز قرابت‌های فامیلی و خانوادگی داشته‌اند و هم‌اکنون بیش از ۶۵ درصد تردد زوار به عتبات عالیات از مرز مهران صورت می‌گیرد.
وی ضمن اعلام آمادگی برای توسعه همکاری‌های دوجانبه در بخش بازرگانی و تجاری افزو: توسعه ایلام و واسط در گرو گسترش مبادلات مرزی است و با توجه به ظرفیت‌های دو استان ایجاد بازارچه موقت می‌تواند برای بهبود وضع معیشتی مرزنشینان موثر باشد.
وی با بیان اینکه سال آینده در ایام اربعین حسینی پیش بینی می شود بیش از ۴ میلیون نفر از مرز مهران تردد کنند، افزود: انتظار می‌رود که در پایانه مرزی مهران، تسهیلات و اقدامات لازم در راستای تردد آسان زوار اربعین مساعدت های لازم انجام شود.
محمد جمیل المیاحی استاندار واسط عراق نیز در این دیدار که در استانداری ایلام برگزار شد با ابلاغ سلام نخست وزیر عراق و آمادگی مقامات این کشور برای گسترش مبادلات مرزی اظهار امیداوری کرد سفر وی و هیئت همراهموجب کاهش مشکلات مرزی و توسعه صادرات و واردات شود.
وی با عنوان این مطلب که باید مرز مهران، زرباطیه به الگویی برای مبادلات ایران و عراق تبدیل شود، افزود: طی سال‌های گذشته نیز با استانداران سابق ارتباط خوبی برقرار بود که امیدواریم این ارتباطات روز به روز گسترش یابد.
استاندار واسط عراق با تبریک انتصاب استاندار ایلام و آرزوی توفیق برای ایشان ابراز امیدواری کرد در دوره جدید مدیریتی شاهد توسعه هرچه بیشتر مبادلات استان های ایلام و واسط به ویژه در حوزه بازرگانی و تجاری باشیم.
المیاحی تاکید کرد: هدف اول گسترش مرز زرباطیه و مهران است، باید اقداماتی را انجام دهیم که باعث گسترش مبادلات شود.
وی یادآور شد: هدف دوم گسترش مرز مهران و زرباطیه است که نه تنها برای دو استان برای منطقه نیز به عنوان‌ یک مرز امن و نمونه مطرح شود.
استاندار واسط اضافه کرد: یک سری مسایل در مرز زرباطیه و مهران وجود دارد که نیاز است با هماهنگی مسئولان این مشکلات رفع شود.
المیاحی گفت: به دنبال یک مرز جدید هستیم که امیدواریم در پایان سال آن را ایجاد کنیم.
وی اظهار داشت: طی پنج سال گذشته برای بروزرسانی این پایانه فعالیت‌هایی انجام شده و اخیرا این پروژه به استانداری واسط واگذار شده است.
استاندار واسط پیشنهاد کرد کمیته‌ای دو جانبه برای مرز تشکیل و مشکلات موجود برطرف شود.
المیاحی تاکید کرد: افتتاح کنسول گری باید از سوی وزارت خارجه پیگیری شود امیدواریم این مهم در آینده نزدیک محقق شود.
وی یادآور شد: موضوع ورود افراد غیر مجاز به ویژه اتباع پاکستانی موجب شده مشکلاتی برای استان واسط ایجاد شود.
وی افزود: ماه گذشته بیش از ۵۰ نفر افراد غیرمجاز در مرز زرباطیه شناسایی شدند که باید در این زمینه نیز با همکاری دو کشور مسئله حل شود.
7 اسفند 1400, 20:10
بازگشت