پنج شنبه، 11 خرداد 1402
روژان پرس » اخبار » اینجا مزرعه رشد تولید است!

محمدسلیم عباسی*

اینجا مزرعه رشد تولید است!

0
کد خبر: 979

اینجا مزرعه رشد تولید است!

رشد و توسعه منابع انسانی توانمند و مولد که در حقیقت از اصلی‌ترین مولفه‌های خلق ثروت و تولید در جامعه به شمار می‌روند.
امسال سال "مهار تورم و رشد تولید" است، سالی که قرار است کشور با رشد تولید شاهد شکوفایی و رشد اقتصادی باشد.
لازمه و پیش نیاز سخن گفتن از رشد ایجاد زمینه‌های لازم برای تحقق آن است، در حقیقت پشت پرده هر رشد و به کمال رسیدنی مجموعه‌ای از عوامل وجود دارند که در تسریع و تکمیل فرآیند رشد تاثیر گذار هستند.
در حوزه کشاورزی رشد در فضای خاص خودش اتفاق می‌افتد، فضایی که به آب، نور، خاک، بذر و کود نیاز دارد. انتظار رشد از یک دانه، جوانه و نهال در شرایط غیر استاندارد تقریبا امری غیر ممکن و محال است. البته که در این حوزه به مکانی که شرایط لازم رشد در آن فراهم باشد "مزرعه" می‌گویند. بدون تردید وقتی سخن از مزرعه یا محل زراعت به میان می‌آید آنچه در ذهن متبادر می‌شود مجموعه‌ عواملی پویا، فعال و زنده را خاطر نشان می‌کند که در سایه ابر و باد و مه و خورشید و فلک و صبر کشاورز میوه می‌دهد.

مزرعه رشد تولید کجاست؟
 این یادداشت کوتاه به رشد تولید با تاکید بر نقش سرمایه‌های انسانی در آن می‌پردازد؛ رشد و توسعه منابع انسانی توانمند و مولد که در حقیقت از اصلی‌ترین مولفه‌های خلق ثروت و تولید در جامعه به شمار می‌روند.
از دیدگاه صاحب‌نظران حوزه صنعت، تجارت و بازرگانی شاخصه‌‌های مهم رشد تولید در سه دسته منابع، سرمایه و قوانین طبقه‌بندی می‌شوند که قوانین و مقررات را نیز می‌توان به دو دسته قوانین و مقررات تسهیل‌گر در مسیر تولید و قوانین و مقررات سخت‌گیرانه در مسیر دلالی تقسیم کرد. سرمایه نیز مولفه‌ای مهم است که می‌تواند توسط بخش دولتی و یا خصوصی در داخل کشور تامین شود و یا به واسطه سرمایه‌گذار خارجی در دسترس تولید کننده قرار بگیرد. 
اما این تمام ماجرای رشد تولید نیست، با وجود بهترین قوانین، غنی‌ترین منابع و مطمئن‌ترین دستوارالعمل‌ها و قوانین و حمایت از سرمایه‌گذاری اگر با دقت و وسواس خاص به شاخصه تربیت و پرورش نیروی کار ماهر توجه نشود فرآیند رشد تولید ناقص اتفاق خواهد افتاد؛ همانطور که رشد و پرورش یک بذر به مزرعه نیاز دارد، لازمه تربیت و آموزش نیروی کار توانمند نیز نیازمند متولی، مکان و کارگاهی با تجهیزات مناسب و تحت نظر مربیان ماهر است که در کمترین زمان ممکن و بالاترین درجه بهره‌وری تحت استانداردهای جهانی به ارائه خدمات آموزشی و در نهایت تکمیل این فرآیند بیانجامد و خوش‌بختانه نکته مثبت این قضیه وجود مزرعه رشد تولید در کشور است.
بدون شک سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با سابقه نزدیک به نیم قرن ارائه خدمات آموزش مهارتی، پژوهش و تعیین صلاحیت حرفه‌ای و دارا بودن هزاران گنجینه و کتیبه استاندارد بین‌المللی آموزش حرفه و شغل را باید مزرعه رشد تولید در کشور عنوان کرد که در سطح کشور با بیش از ۶۴۰ مرکز آموزشی و هزاران کارگاه مجهز فعال در خوشه‌های صنعت، خدمات کشاورزی و فرهنگ و هنر به کانون امید جوانان تبدیل شده‌است.
*کارشناس آموزش فنی و حرفه‌ای
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید