جمعه، 7 بهمن 1401
روژان پرس » اخبار » تاریخی که زیر 750 روستا مدفون است

گزارشی از تپه‌های تاریخی در روستاهای کرمانشاه

تاریخی که زیر 750 روستا مدفون است

0
کد خبر: 85

تاریخی که زیر 750 روستا مدفون است

در کرمانشاه حدود 750 تپه و محوطه تاریخی وجود دارد که زیر بافت روستاها واقع شده‌اند.
روژان‌پرس: معاون میراث فرهنگی کرمانشاه گفت: حدود 750 تپه و محوطه تاریخی در استان داریم که زیر بافت روستاها واقع شده‌اند.
کیومرث اعظمی بااشاره به وجود 4200 اثر تاریخی در استان، افزود: این آثار تاریخی شامل بناها، محوطه‌ها، تپه‌ها، قنات، معدن، غار، گوردخمه، پل و قبرستان هستند که تاکنون حدود 2200 مورد آنها به ثبت ملی رسیده است.
وی افزود: حدود 1700 تپه و محوطه تاریخی در استان داریم که بخش اعظمی از آثار تاریخی استان را به خود اختصاص داده‌اند و این آثار اغلب در مناطق روستایی واقه هستند.
معاون میراث فرهنگی استان اضافه کرد: وجود فاکتورهای زیستی مطلوبی همچون آب و هوای مناسب، خاک مرغوب، دسترسی مناسب به کوه، گستردگی دشت‌ها و... در کرمانشاه باعث شده تا این استان از هزاره‌های گذشته تاکنون مورد توجه انسان‌ها قرار گیرد و استقرارهایی بوجود آیده و به تبع آن آثاری از خود در جای جای این استان برجای بگذارد.
وی ادامه داد: همین امر این زمینه را فراهم کرده تا گاها در یک منطقه برای چند دوره تاریخی شاهد سکونت انسان‌ها باشیم که این موضوع در بسیاری از مناطق روستایی کاملا مشهود است، در حالی که در بسیاری از مناطق مرکزی ایران با خشک شدن یک قنات یا چشمه استقرار انسان‌ها در محل نزدیک آن هم به پایان می‌رسد.  
اعظمی ادامه داد: وجود این پدیده در کرمانشاه باعث شده تا درحال حاضر حدود 750 محوطه و تپه تاریخی ما در زیر بافت‌های روستایی قرار گیرند که تعداد زیادی خانواده را در روستاها درگیر ضوابط ساخت و ساز خود کرده است، چرا که حفظ عرصه و حریم و ضوابط میراث فرهنگی برای ساخت و ساز آنها بعضا با چالش‌هایی مواجه می‌شود.
وی یادآورشد: علیرغم اینکه اکثر این تپه‌ها و محوطه‌های تاریخی در استان تعیین عرصه و حریم شده‌اند، اما به گمانه‌زنی‌های دقیق‌تری نیاز دارند که برای هرکدام از آنها به طور میانگین 70 تا 80 میلیون تومان اعتبار نیاز داریم.
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید