جمعه، 7 بهمن 1401
روژان پرس » اخبار » اعلام آمادگی وزارت خارجه برای افزایش همکاری با فعالان اقتصادی کردستان

در دیدار دستیار وزیر امور خارجه با هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی سنندج مطرح شد؛

اعلام آمادگی وزارت خارجه برای افزایش همکاری با فعالان اقتصادی کردستان

0
کد خبر: 730

اعلام آمادگی وزارت خارجه برای افزایش همکاری با فعالان اقتصادی کردستان

هدف اصلی از ایجاد دفاتر نمایندگی وزارت خارجه در کردستان تسهیل و سامان دهی روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی با کشورهای خارجی و ایجاد ارتباط مستقیم فعالان اقتصادی با سفرای ایران در سایر کشورها است

نشست دستیار  وزیر امور خارجه با هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج با هدف بررسی راهکارهای ارتقاء سطح همکاری نمایندگی وزارت امور خارجه در کردستان و اتاق بازرگانی سنندج برگزار شد.
دعوت از سرمایه گذاران خارجی به کردستان یکی از برنامه های وزارت خارجه است
مسئول دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در کردستان با اشاره به ضرورت افزایش همکاری بخش خصوصی و نهادهای غیر دولتی اقتصادی گفت: هدف اصلی از ایجاد دفاتر نمایندگی وزارت خارجه در کردستان تسهیل و سامان دهی روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی با کشورهای خارجی و ایجاد ارتباط مستقیم فعالان اقتصادی با سفرای ایران در سایر کشورها است و این نهاد تلاش میکند تا علاوه بر معرفی ظرفیت های استان به خارج زمینه حضور هیئت های خارجی در کردستان و دیدار با فعالان اقتصادی را نیز فراهم سازد.
صادق خدر ویسی افزود: بر اساس تفاهمنامه امضاء شده با دولت مرکزی و حکومت اقلیم کردستان عراق مسئولین ارشد استان هر 3 ماه یکبار به این کشور سفر میکنند تا وضعیت اجرای تفاهمنامه ها و موانع موجود را بررسی کرده و راهکارهای افزایش سطح مناسبات را اجرا کنند.
وی تصریح کرد: دعوت از سرمایه گذاران خارجی به کردستان یکی از برنامه های وزارت خارجه است تا از این طریق بتوانیم روند توسعه استان به ویژه در حوزه های گردشگری تفریحی، گردشگری درمان، صنایع و کشاورزی را تقویت کنیم.
خدر ویسی خاطر نشان کرد: کردستان ظرفیت های گردشگری، کشاورزی، معدن و تجارت کردستان فراوانی دارد که از جذابیت بالائی برای سرمایه گذاران برخوردار است که نیاز به معرفی دارد.
وی در خصوص ارائه خدمات کنسولی به فعالان اقتصادی اعلام کرد: تایید اسناد تجاری، صدور روادید، امور فرودگاهی و پیگیری دعاوی تجار در خارج از کشور از وظایف اصلی این نهاد در کردستان است.
دستیار وزیر امور خارجه ضمن تاکید بر نقش وزارت خارجه در پیشبرد توسعه اقتصادی گفت: افزایش ارتباط وزارت خارجه با فعالان اقتصادی و ارتقاء سطح همکاری با همسایگان یکی از رویکردهای اساسی دکتر حسین امیر عبدالهیان است که با حضور بخش خصوصی اجرا میگردد و این را بدانید که برای اولین با در ایران رئیس اتاق بازرگانی ایران به عنوان مشاور اقتصادی وزیر امور خارجه منسوب شد.
عبدالله سهرابی در ادامه اظهار کرد: کردستان به علت مجاورت با کشور عراق و اقلیم کردستان و داشتن ظرفیت های اقتصادی متنوع شرایط ویژه در زمینه اقتصادی دارد اما سنتی بودن روابط با عراق نقطه ایراد این ظرفیتهاست که امروزه جوابگوی شرایط رقابت کشورها نیست و نیاز به تغییر دارد.
وی افزود: ترکیه رقیب سرسخت ایران در عراق است و ما نباید به این آمار و ارقام فعلی قناعت کنیم چون این بازار را از دست میدهیم.
سهرابی تصریح کرد: سرمایه های انسانی و پولی فراوانی در خارج داریم که متعلق به کوردهاست و باید زمینه حضور آنها در کشور فراهم شود که وزارت امور خارجه برنامه خاص برای رسیدن به این هدف دارد که نیازمند همکاری اتاق بازرگانی است.
وی اضافه کرد: دفاتر وزارت خارجه در استانها تا چند سال قبل تنها خدمات کنسولی ارائه میداد اما امروزه با تمام توان در خدمت بخش خصوصی و فعالان اقتصادی قرار دارد و دست همه نهادهای خصوصی را به گرمی می فشاریم که برخی استانها از این استفاده میکنند.
دستیار وزیر امور خارجه با اشاره به اجرای طرح سامان دهی به مبادلات مرزی کردستان گفت: سامان دهی به مرزهای رسمی، بازارچه ها و گذرگاهها را باید اجرا کنیم تا علاوه بر افزایش مبالدلات مرزی موضوع قاچاق را هم حل کنیم.
وی افزود: امنیت کردستان بهترین بستر توسعه کردستان است که باید توسط دولت و بخش خصوصی مورد استفاده قرار گیرد.
سهرابی خواستار حل تمام موانع تجارت در کردستان شد.
اعلام آمادگی کامل اتاق بازرگانی سنندج برای همکاری با وزارت خارجه
رئیس اتاق بازرگانی سنندج انتقاد از تاخیر در رفع موانع صادرات اظهار کرد: بخش خصوصی کردستان مشکلات و مطالبات بسیاری دارد که برخی از آنها ظاهری کوچک و حل شدنی دارد اما عدم رسیدگی به آنها زمینه بروز موانع بزرگی شده و روند توسعه را به چالش کشیده است.
سید کمال حسینی افزود: سالیانه 7 تا 8 میلیارد دلار ترانزیت کالای ترکیه از طریق مرزهای کردستان به عراق انجام میشود که کمترین منفعت اقتصادی را برای استان دارد اما این را باید دانست که با توجه به اینکه همه کالاهای ترانزیتی ترکیه در ایران نیز تولید شده و ایران اولویت خرید بازرگانان عراقی است میتوان این روند را به سود کشور تغییر داد.
وی تصریح کرد: بزرگترین عامل تاثیر گذار بر روند بازار ایجاد حلقه ارتباطی مستمر بین دولت و بخش خصوصی است که در کشور ما این بستر با کمبودها و ایرادات متنوعی روبروست که اراده ای قاطع برای حل آنها وجود ندارد.
حسینی اعلام کرد: اتاق بازرگانی سنندج از همکاری با وزارت امور خرجه استقبال کرده و آمادگی خود برای پیشبرد امور را اعلام میکند.
برداشتهای سنتی دولت از تجارت مشکل اصلی توسعه کردستان است
نایب رئیس اتاق بازرگانی سنندج ضمن اشاره به پیوستگی فرهنگی و تاریخی کوردها با ایران گفت: تا 500 سال قبل که روند مرزبندی کشورها انجام نشده بود همه سرزمین کوردها جزو ایران بود و اکنون هم خود را ایرانی دانسته و علاقه خاصی به ارتباط با ایران دارند.
فاروق کیخسروی افزود: کردستان تامین کننده آب شرب، کشاورزی و صنعت استانهای همجوار است اما خودش با مسائلی همچون پایین بودن سطح کشت آبی و پایین بودن راندمان تولید مواجه است که ضرورت دارد دولت در این راستا اقدامات خاص را در دستور کار قرار دهد.
وی تصریح کرد: راه اندازی خط آهن سنندج – همدان – مریوان و اتصال آن به اقلیم کردستان و بندر لاذقیه سوریه میتواند انقلاب عظیمی در تجارت ایران ایجاد کند زیرا سبب افزایش سرعت مبادلات و کاهش هزینه حمل و نقل خواهد شد.
کیخسروی برداشتهای سنتی دولت از تجارت و عدم آینده نگری را مشکل اصلی اقتصاد ایران معرفی کرد.
توسعه کردستان با مشکل ضعف دانش تجارت روبروست
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان با اشاره به اهمیت نقش وزارت امور خرجه در توسعه اقتصادی گفت: حضور نمایندگی وزارت امور خارجه در کردستان و اعلام همکاری با فعالان اقتصادی فرصتی بزرگ برای پیشبرد توسعه استان است که بخش خصوصی باید از آن استفاده کند.
حامد قادرزاده افزود: مشکل اصلی کردستان تنهاضعف زیرساختها نیست و ضعف دانش تجارت هم داریم که برای حل آن باید اقدام نمود که استان خراسان رضوی با اتکاء به افزایش دانش تجارت توانسته پیشرو بازرگانی ایران شود.
وی خاطر نشان کرد: ایجاد بانک اطلاعات اقتصادی و تجاری یکی دیگر از نیازهای کردستان است تا همه اطلاعات مربوط به تولید و تجارت در آن ثبت شده و در زمان مورد نیاز از آن استفاده گردد.
قادرزاده تصریح کرد: استانداری همکاری کامل با اتاق بازرگانی سنندج داشته و برنامه ارتقاء سطح کمی و کیفی این روابط را در دستور کار دارد.تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید