جمعه، 7 بهمن 1401
روژان پرس » اخبار » آبرسانی به سنندج در ایستگاه پایانی

شهروندان برای برخورداری از آب سالم لحظه‌شماری می‌کنند

آبرسانی به سنندج در ایستگاه پایانی

0
کد خبر: 722

آبرسانی به سنندج در ایستگاه پایانی

مجری طرح آبرسانی به سنندج: علیرغم محدودیت‌های منابع مالی کشور تلاش‌ها برای ایجاد زیرساخت در توسعه پایدار استان کردستان با جدیت پیگیری شد و در این راستا بحث آب شرب سنندج از اولویت‌دارترین پروژه‌های کشور در وزارت نیرو قرار گرفت.

روژان پرس: مجری طرح آبرسانی به سنندج از پیشرفت بیش از 90 درصدی عملیات اجرایی سامانه انتقال آب به سنندج خبر داد و گفت: این طرح بزرگ آبرسانی به زودی به بهره برداری می‌رسد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو «حبیب‌الله علی‌اصغری» در این خصوص گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته برای تحقق پروژ‌ه‌های حوضه آب استان کردستان، تأمین آب شرب سنندج با هدف پایان دادن به دغدغه کیفی و کمی آب شرب این شهر، به عنوان یکی از پروژه‌های ویژه در نظر گرفته شد.
وی افزود: علیرغم محدودیت‌های منابع مالی کشور تلاش‌ها برای ایجاد زیرساخت در توسعه پایدار استان کردستان با جدیت پیگیری شد و در این راستا بحث آب شرب سنندج از اولویت‌دارترین پروژه‌های کشور در وزارت نیرو قرار گرفت.
مجری این طرح با اشاره به ابعاد و مشخصات این طرح افزود: طول کلی مسیر پروژه آبرسانی از سد آزاد به  شهر سنندج حدود 60 کیلومتر و ارتفاع پمپاژ اولیه 480 متر است که در این میان  27 کیلومتر از این مسیر با لوله‌های فولادی به قطرهای 1400 و 1200 میلی‌متر منشعب شده و با بهره برداری از آن سالانه امکان انتقال 57 میلیون متر‌مکعب آب به تصفیه‌خانه آب شهر سنندج ایجاد شده است تا مردم از آب شرب با کیفیت و پایدار بهره‌مند شوند.
وی ادامه داد: عبور خط انتقال از مناطق سخت‌گذر و در مسیرهای با توپوگرافی سخت و ترانشه‌هایی به ارتفاع 20 متر موجب تعریض جاده‌های روستایی و بهره‌مندی این روستاها از خدمات زیربنایی نیز شده است.
گفتنی است در این طرح از سیستم کنترل یکپارچه سامانه انتقال آب و همچنین ایستگاه کاهش فشار از 27 به 2 بار برای اولین بار در دیسپاچینگ انتقال آب کشور طراحی و راه اندازی شده که در نوع خود کم نظیر است و طراحی، ساخت، نصب، راه‌اندازی آن به طور کامل توسط متخصصان، کارشناسان ایرانی و تولیدکنندگان داخلی انجام شده است.
تامین آب شرب سنندج اولویت وزارت نیرو
در همین حال معاون حفاظت، بهره‌برداری و امور اجتماعی، حوضه آبریز رودخانه‌های کرخه و مرزی غرب همراه هیئتی برای دومین بار در سال جاری، به‌منظور بررسی کمی و کیفی وضعیت آب شرب سنندج، به این شهر آمد و از تصفیه خانه آب شرب سنندج، سامانه انتقال سد آزاد به قشلاق، ایستگاه پمپاژ پل شیخ، ایستگاه پمپاژ اضطراری سد قشلاق بازدید کرد.
شدند.
به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای کردستان، در این بازدید یک روزه که مدیر کل نظارت آبفای کشور، مدیر عامل و معاونین حفاظت و بهره برداری، برنامه ریزی و بهبود مدیریت، طرح و توسعه، مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب و جمعی از مدیران شرکت آب منطقه ای کردستان به همراه مدیر عامل شرکت آبفای استان، معاون اجرایی و تعدادی از مدیران طرح آزاد، نیز حضور داشتند معاون حفاظت، بهره‌برداری و امور اجتماعی حوضه آبریز رودخانه‌های کرخه و مرزی غرب، ضمن تشکر از تلاش‌های مدیریت و کارکنان شرکت آب منطقه‌ای و آبفای استان و همچنین مجموعه طرح سد آزاد، اظهار داشت: در حال حاضر دغدغه اصلی مجموعه وزارت نیرو افتتاح سریع خط انتقال آب سد آزاد به تصفیه خانه سنندج است.
مهندس محمدزاده افزود: در خصوص وضعیت آب شرب سنندج باید با برگزاری جلسات راهگشا، برنامه منابع و مصارف تدوین گردد و بر آن اساس طبق برنامه پیش رفت.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان نیز گفت: مسأله تأمین آب شرب سنندج بصورت ویژه توسط شرکت مدیریت منابع آب ایران و وزارت نیرو در حال رصد و پیگیری است و در این خصوص جلسات متعددی برگزار شده است.
مهندس آرش آریانژاد افزود: با توجه به کاهش سطح آب دریاچه سد قشلاق، مجموعه این شرکت و عوامل پیمانکار و مشاور در حال حاضر بصورت جهادی در حال احداث و راه اندازی ایستگاه پمپاژ اضطراری این سد هستند تا از قطع شدن آب شرب سنندج، پیشگیری شود.
وی ادامه داد: مردم به عنوان ولی نعمت ما، مطالبه‌گر حقوق خود در حوزه آب هستند و وزارت نیرو و این شرکت، خود را در قبال این حقوق، متعهد می‌دانند که نمونه بارز آن پنج بار سفر وزیر نیرو به کردستان در راستای تأمین آب شرب سالم و پایدار شهروندان در سال جاری می باشد.
مهندس آریانژاد اضافه کرد: شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران ضروریست برنامه زمان‌بندی واقعی در خصوص انتقال آب سد آزاد به تصفیه خانه آب شرب سنندج، ارائه نماید و در جهت خاتمه این پروژه در سریع‌ترین زمان ممکن نهایت تلاش خود را بکار گیرد.
معاون حفاظت و بهره‌برداری نیز به تداوم خشکسالی اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به کاهش نزولات جوی سد قشلاق سنندج 52 درصد آب دارد که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 63 درصد بود و در حال حاضر حدود 16 درصد کاهش ذخیره آب را در آن شاهد هستیم که با توجه به این کاهش و ارجحیت تأمین آب شرب، در مدیریت آب این سد ناچاریم از مدیریت انقباضی استفاده کنیم.
مهندس عرفان مؤمن‌پور به اهمیت تسریع در انتقال آب سد آزاد به تصفیه خانه سنندج نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه ذخیره آب پشت سد قشلاق در وضعیت مطلوبی قرار ندارد، لذا لازم است این پروژه به سرعت نهایی گردد و مطالبات بحق شهروندان در این خصوص، در اولویت قرار بگیرد.

ایستگاه پمپاژ پل شیخ وارد مدار می‌شود
از سوی دیگر مدیرعامل شرکت آبفا کردستان از اجرای پروژه بازسازی ایستگاه پمپاژ پل شیخ جهت پیشگیری از قطع آب شرب سنندج و تداوم آبرسانی پایدار به مردم این شهر خبر داد.
محمد فرهاد اظهار کرد: با توجه به خشکسالی های چند سال اخیر و کاهش نزولات جوی، حجم مخزن سد قشلاق کاهش یافته و احتمال پایین آمدن سطح آب مخزن سد به زیر تونل برداشت آب وجود دارد.
وی افزود: در همین راستا جهت پیشگیری از قطع آب شرب سنندج و تداوم آبرسانی پایدار به مردم این شهر، پروژه بازسازی ایستگاه پمپاژ پل شیخ به عنوان مسیری جایگزین در اواخر شهریورماه سالجاری به عنوان پروژه جایگزین در مواقع بحرانی برای انتقال آب خام به تصفیه خانه آب سنندج کلید خورد.
مدیرعامل شر کت آبفا کردستان خاطرنشان کرد: در این پروژه عملیات بازسازی تجهیزات الکترومکانیکال دو ایستگاه پمپاژ قدیم و جدید شامل تعمیر و سرویس ترانسفورماتورهای نصب شده، تعمیر و سرویس 8 دستگاه الکتروپمپ افقی 160 کیلووات، تعمیر و سرویس 8 دستگاه الکتروپمپ عمودی 355 اسب بخار، لایروبی و شستشوی مخازن تغذیه، بازسازی و تکمیل ساختمان پمپاژ جدید، محوطه سازی و روشنایی و اتصال خط انتقال 900 به 1400 ملیمیتر موجود انجام می شود.
فرهاد از اجرای این پروژه با هزینه 200 میلیارد ریال خبر داد و افزود: در این پروژه انتقال آب از ایستگاه پمپاژ پل شیخ به تصفیه خانه به میزان 1600 لیتر در ثانیه انجام و به زودی به پایان می رسد.
وی یادآور شد: علاوه بر این پروژه، دو پروژه تجهیز پمپاژ سد قشلاق توسط شرکت آب منطقه ای و ادامه عملیات اجرایی انتقال آب خام از سد آزاد به تصفیه خانه توسط شرکت مدیریت منابع آب و نیروی ایران با هدف تأمین کامل و کافی آب شهر سنندج به طور همزمان در حال اجرا است.
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید