جمعه، 10 آذر 1402
روژان پرس » اخبار » برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۲ مشخص شدند

آکادمی نوبل

برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۲ مشخص شدند

0
کد خبر: 718

برندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۲ مشخص شدند

جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۲ به آلن اسپکت، جان اف کلاسر و آنتون زیلینگر برای انجام آزمایش‌ها با فوتون‌های درهم‌تنیده، اثبات نقض نابرابری‌های بل و علم اطلاعات کوانتومی پیشگامانه اعطا شد.
آکادمی نوبل، «آلن اسپکت»، «جان اف کلازر» و «آنتون زیلینگر» را شایسته تصاحب جایزه پراهمیت نوبل فیزیک در سال ۲۰۲۲ دانست.
ایسنا نوشت: جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۲ به آلن اسپکت، جان اف کلاسر و آنتون زیلینگر برای انجام آزمایش‌ها با فوتون‌های درهم‌تنیده، اثبات نقض نابرابری‌های بل و علم اطلاعات کوانتومی پیشگامانه اعطا شد.
نتایج آنها راه را برای فناوری جدید مبتنی بر اطلاعات کوانتومی هموار کرده است.
آلن اسپکت، جان کلازر و آنتون زیلینگر با استفاده از آزمایش‌های پیشگامانه، پتانسیل بررسی و کنترل ذراتی را که در حالت‌های درهم‌تنیده هستند، نشان داده‌اند. اتفاقی که برای یک ذره در یک جفت درهم تنیده رخ می‌دهد، تعیین می‌کند که چه اتفاقی برای دیگری بیفتد، حتی اگر آنها از هم خیلی دورتر از آن باشند که روی یکدیگر مستقیما تأثیر بگذارند.
به عبارت دیگر، برندگان جایزه نوبل ۲۰۲۲ در رشته فیزیک، آزمایش‌های پیشگامانه‌ای را با استفاده از حالت‌های کوانتومی درهم‌تنیده انجام داده‌اند که در آن دو ذره حتی زمانی که از هم جدا می‌شوند، مانند یک ذره واحد عمل می‌کنند.
توسعه ابزارهای آزمایشی برندگان جایزه نوبل فیزیک امسال، پایه و اساس عصر جدیدی از فناوری کوانتومی را بنا نهاده است.
موضوع درهم‌تنیدگی کوانتومی می‌تواند برای توسعه ارتباطات رمزگذاری شده ایمن نیز استفاده شود.

آلن اسپکت(Alain Aspect) استاد فیزیک ۷۵ ساله فرانسوی، تنظیماتی را برای بستن یک خلاء مهم ایجاد کرده است. او ‌توانست تنظیمات اندازه‌گیری را پس از خروج یک جفت درهم‌تنیده از منبع خود تغییر دهد، بنابراین تنظیماتی که هنگام انتشار وجود داشت، نمی‌توانست روی نتیجه تأثیر بگذارد.
او قبل از اینکه دوره دکترای خود را بگذراند، سه سال را صرف خدمات داوطلبانه در خارج از کشور در کامرون کرد. می‌گوید: «زمانی که در کامرون بودم، تدریس می‌کردم، اما وقت آزاد زیادی داشتم و از آن زمان استفاده می‌کردم... می‌دانستم که تحصیلات من در مکانیک کوانتوم اصلاً خوب نیست. آنچه آموخته بودم، مکانیک کوانتوم قدیمی بود که معادلات دیفرانسیل جزئی را حل می‌کرد و کتاب کوهن تانوجی، برنارد دیو، فرانک لالوئه به من یاد داد که فیزیک در مکانیک کوانتوم کجا ایستاده است و من آماده بودم تا قضیه جان بل و غیره را درک کنم.


جان کلازر(John Clauser) فیزیکدان ۷۹ ساله آمریکایی، نیز دستگاهی ساخته است که دو فوتون درهم‌تنیده را همزمان ساطع می‌کند و هر کدام به سمت فیلتری که قطبش آنها را آزمایش می‌کند، روانه می‌شوند. نتیجه نیز نقض آشکار نابرابری بِل و مطابق با پیش‌بینی‌های مکانیک کوانتومی بود.

آنتون زیلینگر(Anton Zeilinger) استاد فیزیک ۷۷ ساله دانشگاه وین، نیز در مورد حالت‌های کوانتومی درهم‌تنیده تحقیق کرده است. گروه تحقیقاتی او پدیده‌ای به نام "تِله‌پورت کوانتومی" را نشان داده است که امکان جابجایی حالت کوانتومی از یک ذره به ذره دیگر را در فاصله‌ای دور فراهم می‌کند.
توسعه ابزارهای آزمایشی برندگان فیزیک ۲۰۲۲ پایه و اساس عصر جدیدی از فناوری کوانتومی را پایه‌گذاری کرده است. توانایی دستکاری و مدیریت حالت‌های کوانتومی و تمام لایه‌های ویژگی‌های آنها به ما امکان دسترسی به ابزارهایی با پتانسیل غیرمنتظره را می‌دهد.
تحقیق و توسعه شایان توجه و پرشتابی در حال انجام است تا از ویژگی‌های ویژه سیستم‌های ذره‌ای منفرد برای ساخت رایانه‌های کوانتومی، بهبود اندازه‌گیری‌ها، ساخت شبکه‌های کوانتومی و ایجاد ارتباطات رمزگذاری شده کوانتومی امن استفاده شود.
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید