جمعه، 10 آذر 1402
روژان پرس » اخبار » گونه مهاجم «پائولونیا» تهدیدی برای زریبار

سرپرست حفاظت محیط زیست استان کردستان خبر داد:

گونه مهاجم «پائولونیا» تهدیدی برای زریبار

0
کد خبر: 710

گونه مهاجم «پائولونیا» تهدیدی برای زریبار

سرپرست حفاظت محیط زیست استان کردستان از حذف و جایگزینی گونه درخت پائولونیا (گونه درخت چینی) از گونه‌های مهاجم و غیر بومی در اطراف تالاب بین المللی زریوار با گونه‌های بومی خبرداد.
سنندج- خبرنگار روژان‌پرس:
سرپرست حفاظت محیط زیست استان کردستان از حذف و جایگزینی گونه درخت پائولونیا (گونه درخت چینی) از گونه‌های مهاجم و غیر بومی در اطراف تالاب بین المللی زریوار با گونه‌های بومی خبرداد.
«اقبال حمیدی» در گفت‌وگو با خبرنگار روژان‌پرس افزود: بنا به بازدید میدانی و گزارش کارشناسان حفاظت محیط زیست کردستان مبنی بر مضر بودن و غیر بومی بودن این گونه درختی که موجب صدمه زدن به بافت طبیعی تالاب خواهد شد و اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان کردستان خواستار حذف و جایگزینی این گونه مهاجم با گونه‌های بومی و مورد تأیید کارشناسان مربوطه شد.
سرپرست حفاظت محیط زیست استان کردستان افزود: پائولونیا گونه‌ای درختی است که در برخی کشورها همچون چین و ژاپن به عنوان گونه‌های زینتی در پارک‌ها، تفرج‌گاهها و مسیر عابران کاشت می‌شود اما به دلیل مهاجم بودن آن در ایران و حال در تالاب بین‌المللی زریوار مریوان، به چالشی تبدیل شده است که با تحقیقات میدانی و نظریه کارشناسی صاحبنظران امر در سازمان حفاظت محیط زیست؛ رأی به مهاجم بودن و مضر بودن آن برای بافت طبیعی تالاب داده‌اند.
حمیدی خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۹۷ اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مریوان نسبت به کشت پائولونیا در این شهر به ویژه در محدوده تالاب زریوار واکنش نشان داد و بعد از تشکیل جلسات و تصویب مصوباتی مبنی بر حذف این گونه توسط شهرداری، تاکنون اقدامی عملی انجام نشده است.
سرپرست حفاظت محیط زیست استان کردستان تصریح کرد: به دلیل جلوگیری از ایجاد مشکلات زیست محیطی این گونه، در سال جاری بار دیگر با مطرح شدن این مسئله، حفاظت محیط زیست کردستان اقدام به مکاتبه با استانداری و ارائه نظریه کارشناسی مبنی بر حذف این گونه درختی و جایگزین آن با گونه های بومی شد.
حمیدی اضافه کرد: در این راستا همرای و کمک فرمانداری، مردم، تشکل‌های مردم نهاد تنویر افکار عمومی و عزم شهرداری مریوان بر حذف این گونه مهاجم و مضر مورد انتظار است.

دسته بندی: اخبار / اجتماعی / کردستان
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید