جمعه، 10 آذر 1402
روژان پرس » اخبار » ترانه‌خوانی «چکچک» بر بام بلند ایران

برای نخستین بار در منطقه حفاظت‌شده بیجار مشاهده شد

ترانه‌خوانی «چکچک» بر بام بلند ایران

0
کد خبر: 681

ترانه‌خوانی «چکچک» بر بام بلند ایران

منطقه حفاظت شده بیجار با توجه به تنوع مناسب زیستی با دارا بودن شرایط لازم به محل مناسبی برای مشاهده پرندگان مختلف و دیگر جانداران تبدیل شده است.
سنندج- خبرنگار روژان پرس:  سرپرست حفاظت محیط زیست استان کردستان گفت: برای نخستین بار پرنده‌ای با نام چکچک ایرانی دُم سرخ توسط محیط بانان منطقه حفاظت شده بیجار مشاهده و در سایت پرنده نگری کشور ثبت شد.
«اقبال حمیدی» با اشاره به اینکه زیستگاه این پرنده در دره‌ها و شیب‌های کوهستانی و  تپه ماهورهای سنگی است، اضافه کرد: منطقه حفاظت شده بیجار با توجه به تنوع مناسب زیستی با دارا بودن شرایط لازم به محل مناسبی برای مشاهده پرندگان مختلف و دیگر جانداران تبدیل شده است.
وی بیان کرد: چکچک ایرانی(چکچک دم سرخ) حداکثر 15 سانتی متر طول دارد روی تنه خاکستری تیره، با دمگاه و کناره دُم به رنگ نارنجی قرمرو زیر بالها کمرنگ است البته در جنس نر با گلوی سیاه و خط چشم نخودی مشاهده می‌شود.
حمیدی عنوان کرد: منطقه حفاظت شده بیجار با مساحت حال حاضر حدود 32 هزار هکتار از قدیمی‌ترین مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست است که دارای تنوع گیاهی و جانوری بسیار بارزشی بوده و گونه شاخص آن قوچ و میش ارمنی است.
وی خاطرنشان کرد: در این منطقه تاکنون 19 گونه پستاندار، 11 گونه خزنده، 75 گونه پرنده ،5 گونه ماهی و 137 گونه گیاهی شناسایی شده است  و وجود دو اثر بارز فرهنگی و باستانی قلعه قم چقای و قلعه چشمه سنگین از شاخصه های این منطقه است.
منبع: روابط عمومی محیط زیست کردستان
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید