جمعه، 7 بهمن 1401
روژان پرس » اخبار » روزهای پر کار در مرز باشماق

راه اندازی 43 موکب برای زائران اربعین حسینی

روزهای پر کار در مرز باشماق

0
کد خبر: 672

روزهای پر کار در مرز باشماق

فرماندار مریوان گفت: حدود ۷۰ دستگاه اتوبوس و مینی بوس برای جابجایی زائران از شهر مریوان به مرز باشماق در نظر گرفته شده و تاکسیرانی نیز در این زمینه همکاری لازم را خواهد داشت.
این روزها بعد از اینکه برای نخستین بار دولت زمینه عبور بخشی از زائران اربعین حسینی را از مرز باشماق مریوان فراهم کرد مجموعه ادارات و سازمانهای دولتی در اقدامی هماهنگ در تدارک عبور زائران از مرز کردستان هستند. به گفته استاندار کردستان تا 20000 زائر که اغلب از ساکنان استانهای شمال و شمال غرب کشور هستند از این استان و گذرگاه رسمی باشماق مریوان به عراق اعزام می‌شوند.
رئیس ستاد عتبات عالیات استان کردستان نیز از راه اندازی 43 موکب داخلی و خارجی از کردستان برای اربعین خبر داد و گفت: در این مواکب از زائران پذیرایی می‌شود.
رضا کرمی با بیان اینکه 37 موکب داخلی و 6 موکب برون مرزی از کردستان برای خدمت رسانی به زائران اربعین راه اندازی شده است، گفت: تمهیدات لازم ویژه خدمت رسانی و پذیرایی از زائران اربعین فراهم شده است.
وی اظهار کرد: آرد مورد نیاز موکب‌های داخلی و خارجی به صورت رایگان توسط دو دستگاه و خیرین استان تامین شده و مشکلی در این زمینه نداریم.
رئیس ستاد عتبات عالیات استان کردستان ادامه داد: در زمینه اسکان زائرین تاکید ما بر داشتن مجوز موکب‌ها است و نظارت جامع در این خصوص صورت می‌گیرد.
کرمی بر مردم محور بودن و استفاده از ظرفیت مردم در برگزاری برنامه‌ها تاکید کرد و یادآور شد: هر جا مردم در میدان بوده‌اند کارها با موفقیت بیشتر تحقق پیدا کرده است.
فرماندار مریوان:
تردد زائران اربعین از مرز باشماق آغاز شد
«اسماعیل احمدی» در گفت‌وگو با خبرنگار روژان؛ با بیان اینکه تردد زائران از مرز باشماق از ۱۵ شهریور به صورت رسمی آغاز می‌شود، اظهار کرد: دستگاه‌های خدمات رسان و سایر ادارات مرتبط با خروج زائران اربعین، در مرز باشماق مستقر شده‌اند و در شیفت‌های مختلف کاری، پاسخگوی زائران هستند.
فرماندار مریوان اضافه کرد: ۱۰ موکب در سطح شهر مریوان برای خدمت رسانی به زائران در نظر گرفته شده که ۲ موکب آن در نقطه صفر مرزی و مرز باشماق مستقر است.
وی با اشاره به اینکه برای تردد سه هزار زائر در روز از مرز باشماق برنامه‌ریزی شده است، اظهارداشت: این تعداد تا پنج هزار نفر نیز قابل افزایش است.
احمدی از پیش‌بینی ۱۰ نقطه به عنوان پارکینگ در مریوان و احتمال افزایش آن خبرداد و افزود: خروج زائران به صورت کاروانی است و وسایل  حمل و نقل نیز در کشور عراق برای جابجایی آنان تامین شده است.
فرماندار مریوان افزود: حدود ۷۰ دستگاه اتوبوس و مینی بوس برای جابجایی زائران از شهر مریوان به مرز باشماق در نظر گرفته شده و تاکسیرانی نیز در این زمینه همکاری لازم را خواهد داشت.
 وی تصریح کرد:۱۰ اکیپ امدادی متشکل از هلال احمر، اورژانس، آتش نشانی و پلیس و همچنین ۱۰ مکانیک سیار، آماده خدمت رسانی به زائران اربعین در مرز باشماق هستند.
زائران قبل از مراجعه به مرزها برای تمدید گذرنامه اقدام کنند
رئیس پلیس اداره گذرنامه فرماندهی انتظامی استان کردستان هم گفت: باید زائران قبل از مراجعه به مرزها برای تمدید گذرنامه اقدام کنند.
«مهدی رستمی» افزود: پلیس در تلاش است که با اقدامات به موقع در صدور و تمدید گذرنامه‌ها در روند رسیدگی به درخواست زائران برای سفر اربعین تسریع بخشد.
وی با بیان اینکه برخی از هموطنانمان که اعتبار گذرنامه شان منقضی شده و مشتاق حضور در راهپیمایی عظیم اربعین هستند می‌توانند با مهر پلیس در این راهپیمایی عظیم و معنوی شرکت کنند.
وی اظهارداشت: از طرفی صدور برگ ویژه و خاص تردد اربعین (گذرنامه موقت تردد زوار اربعین) از دیگر تمهیدات پلیس برای تسهیل تردد زائران عزیز حسینی است.
رستمی خاطر نشان کرد: ساعت فعالیت مراجع و مراکز صدور گذرنامه از ۸ صبح تا ۱۸ افزایش یافته و همکارانمان در این مراکز، بعد از این ساعت تا ارائه خدمات به آخرین فرد حاضر در مرکز صدور گذرنامه، در خدمت زوار عزیز اربعین حسینی (ع) هستند.
وی از صدور برگ گذر موقت برای زائران خبر داد و تصریح کرد: زائران قبل از مراجعه به مرز به مراکز پلیس گذرنامه در مراکز استان و شهرستان ها مراجعه و نسبت به تمدید گذرنامه‌ها خود اقدام کنند.
زارعی کوشا» در جلسه ستاد اربعین حسینی،  اظهار کرد: تردد زائران برای اولین بار از مرز باشماق مریوان دارای برکات و ابعاد فرهنگی و معنوی فراوان است و استان کردستان باید از این آزمون سربلند بیرون بیاید.
استاندار کردستان با بیان اینکه باید در کمترین زمان ممکن نواقص و کاستی‌ها برطرف و برخی مشکلات پیش بینی نشده در زمان کار حل و فصل شود، افزود: مدیران دستگاه‌های اجرایی و نهادها و سازمان‌ها کار را خود به صورت مستقیم دنبال کنند و زیر مجموعه خود را نیز در این زمینه هماهنگ و همراه کنند.
وی با اعلام اینکه کردستان تجربه سفرهای نوروزی را با موفقیت و با کمترین مشکل پشت سر گذاشت گفت: این تجربه می‌تواند در میزبانی مناسب از زوار اربعین حسینی تکرار کرد.
استاندار کردستان در ادامه به بازدید خود از مسیر تردد زائرین اربعین از مرز باشماق تا سلیمانیه و نجف اشاره کرد و اظهار داشت: خوشبختانه موکب اصلی ما در شهر سلیمانیه از یک فضای بسیار مناسبی برخوردار است و کلیه جوانب کار بررسی و برای همه مسائل پیش بینی و تدارکات لازم اندیشیده شده است.
زارعی کوشا افزود: رویکرد ما این است که با تبلیغات مناسب و گسترده نظر زوار اربعین حسینی برای انتخاب مسیر باشماق را جلب کنیم و در این راستا رسانه ملی نقشی کلیدی دارد.
«مهدی رمضانی» نیز گفت: ۱۴ کمیته ستاد اربعین تشکیل شده و بازدیدهای میدانی صورت گرفته است.
معاون سیاسی، امنیتی استاندار کردستانبا بیان اینکه شبانه روز امکان تردد سه تا چهار هزار نفر از مرز باشماق فراهم است، افزود: با توجه به اینکه اولین سال است که تردد زائران از مرز باشماق انجام می شود، ممکن است دچار مشکلاتی بشویم، البته زیرساخت‌ها در مجموع برای میزبانی از زائران فراهم است.
«حبیبی» معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان هم اظهار داشت: محور مریوان به باشماق آمادگی تردد ۲۰ هزار نفر در روز را ندارد اما سعی کردیم مناطقی که امکان تعریض دارد، این کار انجام شود و ساماندهی کنیم.
سرهنگ «عیسی گوهری» رئبس پلیس راه کردستان هم گفت: با توجه به نبود زیرساخت مناسب، امکان تردد اتوبوس حامل زائران از مسیر جاده سقز - مریوان وجود ندارد، بنابراین باید از مسیر سنندج - مریوان تردد انجام شود.
«پیام جلالی» مدیرعامل جمعیت هلال احمر کردستان هم گفت: یک تیم امداد و نجات در سلیمانیه عراق مستقر می‌شود تا در صورت نیاز و ایجاد مشکل برای زائران، به سرعت وارد عمل شوند.
بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، بیش از یک هزار و ۶۰۰ پلیس در مرز باشماق و مریوان مستقر می‌شوند و امنیت زائران را تامین می‌کنند.
همچنین در مرز باشماق ۲ درمانگاه زنان و مردان در حال راه اندازی است و بیمارستان بوعلی مریوان هم آماده خدمات‌رسانی به زائران است.
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید