شنبه، 15 بهمن 1401
روژان پرس » اخبار » مرگ بی‌صدای یک هنرمند

سلطنت امینی بازیگر بانه ای درگذشت

مرگ بی‌صدای یک هنرمند

0
کد خبر: 668

مرگ بی‌صدای یک هنرمند

در 13 سالگی با مردی كه 25 سال از خودش بزرگتر بود به اجبار ازدواج کرد ولی در ایام جوانی همسرش را از دست داد و به تنهایی بار مسئولیت سنگین خانواده اش را بر دوش كشید اما همچنان در رسیدن به آرزویش ناامید نشد.
روژان پرس: سلطنه امینی بازیگر مشهور سینمای بانه به دلیل سکته مغزی در سن 66 سالگی در گذشت.
سلطنه امینی بانوی هنرمند و بازیگر اهل بانه مشهور به دایه سلطنه که سابقه زیادی در زمینه بازیگری در سینما داشته روز یکشنبه بر اثر سکته مغزی در گذشت.
این بازیگر مشهور در سال 1335 در شهر بانه به دنیا آمد و در اوایل دهه 70 فعالیت هنری خود را در حوزه سینما به دلیل علاقه زیادی که به بازیگر داشت آغاز کرد.
سلطنه امینی از نوجوانی عاشق سینما و بازیگری بود و آرزو داشت روزی بازیگر شود اما به دلیل مشكلات زندگی نتوانست در جوانی به آرزویش جامه عمل بپوشاند.
او زندگی بسیار سخت و پر مشتقی را پشت سر گذاشت و به تنهایی مسئولیت سنگین خانواده را بعد از فوت همسرش بر عهده گرفت.
او سواد نداشت اما شجاع و ساختار شكن بود و جزو نخستین زنان بانه‌ای بود كه به سینما رفت و بسیاری از فیلم‌هایی را كه در سینمای رحمان خان و سینمای مسلمی در دهه‌های 40 و 50 اكران شده دید.
در 13 سالگی با مردی كه 25 سال از خودش بزرگتر بود به اجبار ازدواج کرد ولی در ایام جوانی همسرش را از دست داد و به تنهایی بار مسئولیت سنگین خانواده اش را بر دوش كشید اما همچنان در رسیدن به آرزویش ناامید نشد.
در آن هنگام یكی از پسرانش دوربینی خریداری می‌كند و از مادرش در همه مراسم، مهمانی‌ها و جشن‌ها فیلم می‌گیرد و «دایه سلطنه» از گروه‌های تئاتر كه از شهرستان‌های دیگر برای نمایش به بانه می‌آمدند در خانه خود پذیرایی می‌كرد تا تجربه بازیگری را از آنها بیاموزد.
بعد از فوت همسرش بازیگری را در سال 1376 در فیلم «آوات» به كارگردانی زنده‌یاد رحیم ذبیحی شروع كرد، داستان این فیلم به دلیل اینكه به داستان زندگی خودش كه از پسر بیمارش مراقب می‌كرد شباهت داشت به موفقیت زیادی رسید و در چندین جشنواره مقام اول را كسب كرد.
فیلم دایه سلطنه روایت زندگی خانواده اوست كه به صورت مستند پرتره ساخته شد. بخش زیادی از فیلم آرشیوی از فیلم‌های خانوادگی و خاطرات تلخ و شیرین زندگی این زن است كه توسط پسرانش فیلمبرداری شده و توسط فیلم‌ساز جوان بانه‌ای هادی احمدی به فیلم تبدیل شده است.
دایه سلطنه با وجودی كه مشكلات و محدودیت‌های زیادی در زندگی داشت اما هیچگاه از رسیدن به آرزویش ناامید نشد و این مشكلات مانع رسیدن به خواسته‌هایش نشدند.
فیلم‌هایی که دایه سلطنه بازیگر کرده در اکثر جشنواره‌های داخلی و بین المللی مقام‌های زیاد کسب کرده است.
آخرین فیلم این بانوی بازیگر به نام نشانی به کارگرانی هزار نورانی ساخته شد.
دسته بندی: اخبار / فرهنگی / کردستان
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید