دوشنبه، 3 مهر 1402
روژان پرس » اخبار » آنچه شهردار به خبرنگاران گفت

شبی با شهردار سنندج در پارک آبیدر

آنچه شهردار به خبرنگاران گفت

0
کد خبر: 630

آنچه شهردار به خبرنگاران گفت

سید انور رشیدی گفت: در کنار به‌روزر سانی حقوق پرسنل، افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگری که وزارت کار اعلام کرد در شهرداری سنندج اعمال شد و این روند با همراهی اعضای شورای شهر همچنان ادامه خواهد داشت.
روژان پرس: سید انور رشیدی گفت: در کنار به‌روزر سانی حقوق پرسنل، افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگری که وزارت کار اعلام کرد در شهرداری سنندج اعمال شد و این روند با همراهی اعضای شورای شهر همچنان ادامه خواهد داشت.
شهردار سنندج در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه شهرداری سنندج فاقد منابع ثابت و پایدار درآمدی است و این امر در گذشته بدهی زیادی به این نهاد خدماتی تحمیل کرده بود افزود: ما به دنبال دست‌رسی به منابع پایدار هستیم و خوشبختانه در این مدت کوتاه علیرغم همه مشکلات توانستیم ۶۵۰ میلیارد ریال معوقات قبلی را تادیه کنیم.
راه‌اندازی دپارتمان علمی تخصصی در پارک شهدای ۲۸ دی
رشیدی از کلنگ‌زنی پروژه تقاطع پارک محمدی در هفته دولت، راه‌اندازی دپارتمان تخصصی در پارک شهدای ۲۸ دی و پیگیری تحقق شهرداری الکترونیک به عنوان خبرهای خوش و امیدبخش برای شهروندان سنندجی نام برد و گفت: اگرچه هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم اما بنای ما بر انجام کارهای زیربنایی برای رفع تنگناهای مالی است.
وی از شهرداری به عنوان ویترین خدمات در سطح شهر نام برد و اظهار کرد: با دیدگاه وظیفه اجتماعی و فرهنگی به مدیریت شهر نگاه می‌کنیم و تمام توان خود را برای بهره‌مندی عادلانه شهروندان از خدمات مختلف بکار بسته‌ایم.
وی خاطرنشان کرد: پروژه احداث تقاطع غیر همسطح آزادگان - کردستان، تکمیل پروژه کمربندی ۳۶ متری اسلام‌آباد و اتصال کمربندی اسلام آباد به تقاطع غیر همسطح آزادگان - کردستان طرح‌های در حال مطالعه و در دست اقدام شهرداری است.
وی به پروژه کمربندی ۳۶ متری اسلام آباد و نیاز اعتباری۷۰۰ میلیارد ریالی آن اشاره کرد و گفت: پروژه اتصال کمربندی اسلام آباد به تقاطع غیرهمسطح آزادگان - کردستان از پروژه‌های بسیار مهمی است، که متاسفانه جدای از کمبود  ۵۰۰ میلیارد ریال اعتباردارای معارض است.
وی تصریح کرد: پروژه احداث تقاطع غیر همسطح ورودی نایسر از دیگر طرح‌های در حال مطالعه شهرداری سنندج است که اجرای آن نقش مهمی در کاهش بار ترافیک سنندج دارد.
شهردار سنندج افزود: اجرای این پروژه های کلان با توجه به کمبود اعتبارات و درآمدهای شهرداری، نیازمند نگاه ملی است.
رشیدی گفت: پروژه تعریض لاین خروجی پل قشلاق از سمت سنندج به همدان به طول ۳۰۰ متر به عرض ۹ متر، ۳ دهنه ۲۰ متری و ۲ دهنه ۵ متری، ۱۲ عدد ستون به ارتفاع ۵ متر و اجرای روسازی انجام می شود که اتمام آن نیاز به تامین۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار دارد.
سرمایه‌گذاری در پروژه‌های عمران شهری
شهردار سنندج گفت: با توجه به اهمیت سرمایه‌گذاری پروژه پارک نیشتمان به مساحت 20 هکتار به مدت 20 سال از منابع طبیعی احاله مدیریت و فراخوان برای انجام کار مطالعاتی آن انجام شده است. مشاور این پروژه انتخاب و بعد از انجام کار مطالعاتی بسته سرمایه‌گذاری آن آماده و فراخوان انتخاب سرمایه‌گذار داده می‌شود. این پروژه مشتمل بر پیست دوچرخه سواری، شهربازی روباز، کمپ گردشگری و باغ گل‌ها است.
شهردار سنندج تصریح کرد: پارک معلم با مالکیت شهرداری دیگر مورد سرمایه‌گذاری است که در مساحت 3.3 دهم هکتار در ورودی سنندج به سمت سقز است که مشاور پروژه مشخص و قرارداد امضا شده است.
رشیدی با بیان اینکه کار مطالعاتی این پروژه همزمان با پروژه نیشتمان انجام می‌شود گفت: با اجرای این پروژه ضمن حفظ و ارتقای سرانه فضای سبز رویکرد سرمایه‌گذاری دنبال می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: دو پروژه تجاری و تجاری اداری هم در متراژ 700 متر در دست اقدام است که کار مطالعاتی آن انجام و در آستانه صدور پروانه هستیم.
رشیدی افزود: بعد از صدور پروانه این پروژه به عنوان بسته سرمایه گذاری تعریف می شود که طبقه هم کف آن 100 درصد تجاری است و در کنار این مهم چندین پروژه سرمایه گذاری در حوزه های مختلف دیگر تعریف شده است.
شهردار سنندج گفت: توسعه فضای سبز به عنوان یکی از اولویت‌های مهم در شهرداری سنندج است و پروژه های مختلفی در این راستا در سطح شهر تعریف شده است. مساحت فضای سبز عمومی سطح شهر سنندج با احتساب پارک‌های جنگلی حدود 334 هزار هکتار است.
وی تصریح کرد: در حوزه فضای سبز 10 هزار متر فضای سبز در نایسر و 3 هکتار ورودی نایسر، 8 هکتار در ورودی حسن آباد و 8 هکتار کمربندی حسن اباد برای شهرک های زاگرس، ابیدر و ویلاشهر و چندین پارک درون محله ای در سطح شهر در حال انجام است.
شهردار سنندج از نیروی انسانی خلاق، نخبه و توانمند به عنوان بزرگترین سرمایه هر جامعه نام برد و گفت: بهره گیری از ظرفیت شرکت های دانش بنیان ها برای رفع مشکلات و چالش های مدیریت شهری یکی از مهمترین اولویت‌های شهردار و شورای اسلامی شهر سنندج است.
رشیدی تصریح کرد: در آینده نزدیک با همکاری پارک علم و فناوری ساختمانی با عنوان «مرکز نوآوری چالش‌های مدیریت شهری» در سنندج راه‌اندازی می‌شود.
وی همچنین از راه‌اندازی دپارتمان علمی تخصصی در پارک شهدای 28 دی آبیدر خبر داد و گفت: این دپارتمان با هدف بهره‌مندی از توان نخبگان، فرهیختگان و اساتید دانشگاهی در حوزه شهر خلاق موسیقی، کمیته حفظ تپه ها و احیای چشمه‌ها، پویش سبز و دبیرخانه کتاب ایران راه اندازی شده است.
نوسازی 40 دستگاه اتوبوس ناوگان حمل ونقل درون شهری در سنندج
شهردار سنندج گفت: عمر ناوگان حمل و نقل شهری در سنندج 14 سال است و بازسازی و نوسازی این ناوگان به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار گرفته است.
رشیدی افزود: براساس استاندارد جهانی به ازای هر یک هزار و 100 نفر باید یک دستگاه اتوبوس فعال در سطح شهر وجود داشته باشد که بر اساس جمعیت سنندج نیاز به 400 اتوبوس برای رسیدن به این استاندارد داریم.
وی خاطرنشان کرد: طرح بازسازی و نوسازی 40 دستگاه اتوبوس از محل اعتبارات داخلی و دولتی در سنندج کلید خورده و 10 دستگاه اسکانیا از محل اعتبارات داخلی و 8 دستگاه از محل اعتبارات دولتی نوسازی شده است.
وی در ادامه به سهمیه شهرداری سنندج برای خرید 20 دستگاه اتوبوس در راستای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی گریزی زد و گفت: 80 درصد از اعتبار مورد نیاز برای نوسازی ناوگان عمومی از محل اعتبارات دولتی و 20 درصد اعتبارات شهرداری تامین خواهد شد.
شهردار سنندج خاطرنشان کرد: شهرداری سنندج در راستای مسئولیت اجتماعی و تحقق دستورات و تاکیدات رییس جمهور و وزیر کشور در سفر به کردستان در حوزه مقابله و مبارزه با آسیب‌های اجتماعی به ویژه ساماندهی معتادین متجاهر بلافاصله وارد فاز عمل شده است.
رشیدی گفت: ساماندهی ۴۰۰ معتاد متجاهر در قالب مرکز ترک اعتیاد ماده ۱۶ در سنندج کلید خورده که هم اکنون در حال آماده‌سازی و تجهیز آن هستیم.
شهردار سنندج افزود: با هدف ایجاد بسترهای لازم برای بازگشت این افراد به جامعه در جوار این مرکز، کارگاه‌های آموزشی راه‌اندازی می‌شود و این افراد همزمان با روند درمان، مهارت‌های حرفه‌ای در زمینه‌های مختلف را فرا می‌گیرند و جذب بازار کار خواهند شد.
سگ‌های بی‌صاحب
رشیدی اظهار کرد: در حوزه ساماندهی سگ‌های بلاصاحب به صورت علمی اقدام و به صورت زنده‌گیری کار در حال انجام است.
وی تصریح کرد: ظرفیت‌های لازم برای ساماندهی سگ‌های آزاد و درمان و عقیم سازی و پلاک‌کوبی آنها فراهم شده است. با این حال انجام این کار با توجه به هزینه سنگین آن به تنهایی از عهده شهرداری خارج است و نیاز به عزمی همگانی دارد که امیدواریم هم انجمن‌های مردمی و هم نهادها و سازمان‌های زیربط ما را کمک کنند.
شهردار سنندج با اشاره به اینکه نهضت آسفالت در شهر سنندج اتفاق افتاده و تا این لحظه بیش از 196 هزار مترمربع آسفالت‌ریزی انجام شده است افزود: در تمام نقاط شهر به ویژه نواحی منفصل شهری آسفالت معابر و خیابان‌ها به صورت مستمر در حال انجام است.
وی افزود: کارخانه آسفالت شماره 2 با ظرفیت 160 تن در ساعت و تعمیر کارخانه سنگ شن در همین راستا انجام شده است.
وی گفت: با توجه به اینکه جز برنامه داریم در اینده سطح بیشتری از معابر را اسفالت و خدمات بیشتر به شهروندان باشیم پیگر ثبت معدن جدید برای تهیه مصالح برای کارخانه سنگ شکن هستیم.
تحقق شهرداری الکترونیک
شهردار سنندج اظهار کرد: از سال 1301 تاکنون خدمات شهرداری به یک صورت بوده که تغییر این رویه با توجه به امکانات و بسترهایی که در عصر امروز وجود دارد ضروری است که در این دوره از مدیریت شهرداری با همراهی شوراهای شهر محقق خواهد شد.
وی تصریح کرد: مردم با تحقق شهرداری الکترونیک می توانند بدون حضور فیزیکی در مجموعه، خدمات مختلف در زمینه صدور پروانه ساخت، پرداخت عوارض و ...را انجام دهند.
رشیدی افزود: پرداخت عوارض خودرویی در راستای تسهیل خدمات به شهروندان و کاهش حضور فیزیکی به صورت کاملا الکترونیک انجام می شود.
ساماندهی وانت بارهای میوه فروش
شهرداری از اجرای طرح ساماندهی وانت بارهای وانت فروشی خبر داد و اظهار کرد: در فاز اول انتقال وانت‌های میوه فروشی به 5 نقطه سطح شهر انجام شده است.
وی تصریح کرد: در فازهای بعدی این طرح برنامه شهرداری سنندج استفاده از فضاهای شهری دارای کاربری عمومی جهت ارائه خدمت به شهروندان به صورت محله محور بوده که لازم است، زمین های در اختیار را به شهرداری واگذار نموده که بتوانیم بهتر ارائه خدمت نماییم چرا که در این حوزه کمبود زمین دارای کاربری عمومی هستیم.
شهردار سنندج افزود: اگرچه وانت بارهای میوه فروشی در گذشته در نقاطی مستقر بودند که هیچگونه امکانات رفاهی نداشت و موجب افزایش ترافیک و گلمندی دیگر شهروندان می شد شهرداری در زمینه ایجاد امکانات رفاهی برای این عزیزان نیز برنامه ریزهای مختلفی در دستور کار قرار داده است که البته تحقق آن نیازمند پروسه زمانی است.
راه و شهرسازی حق و حقوق شهر را ادا کند
وی عنوان کرد: در سفر رییس جمهور به استان پیگیری لازم برای دریافت حق سهم شهرداری از راه و شهرسازی در رابطه با 21 هکتار خالص مسکونی و همچنین تخصیص پس آب فاصلاب سنندج جهت امور فضای سبز و جلوگیری از هدر رفت منابع آبی انجام شده که امیدواریم با همکاری سایر ارگان‌ها این مهم محقق شود.
وی افزود: دستورات لازم از سوی مسئولان کشوری گرفته شده و انتظار داریم راه و شهرسازی در این زمینه پای کار بیاید و حق و حقوق شهر را ادا کند.
شهردار سنندج تصریح کرد: توجه ویژه به ورزش به ویژه ورزش محلات خواهیم داشت ورزش محلات را راه اندازی خواهیم کرد و در نخستین گام مسابقات فوتبال ساحلی  را برگزار می‌کنیم.
وی خاطرنشان کرد: زمین‌های ورزشی سطح شهر در راستای توسعه هرچه بیشتر نشاط و شادابی در بین شهروندان در آینده نزدیک احیا می‌شود.
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید