شنبه، 15 بهمن 1401
روژان پرس » اخبار » کرمانشاه شهر خلاق خوراک جهان

توسط سازمان جهانی یونسکو معرفی شد؛

کرمانشاه شهر خلاق خوراک جهان

0
کد خبر: 560

کرمانشاه شهر خلاق خوراک جهان

پارسال دفتر یونسکو در پاریس، 49 شهر جهان را به عنوان شهر خلاق خوراک انتخاب کرد که شهر "کرمانشاه" از ایران هم در این فهرست قرار داشت.
شهردار کرمانشاه گفت: مدال افتخار جهان‌شهر خلاق خوراک از امروز بر گردن شهروندان کرمانشاهی آویخته شد.
به گزارش روژان پرس، نادر نوروزی در مراسم آیین پلاک کوبی کرمانشاه به عنوان جهان شهر خلاق خوراک اظهار کرد: استان کرمانشاه به تعبیر مقام معظم رهبری سینه ستبر ایران اسلامی است و شهر کرمانشاه قلب تپنده داخل این سینه است.
وی با اشاره به پیشینه تمدنی شهر کرمانشاه، افزود: یادگاری‌هایی از دوران هخامنشی، ساسانی و قاجار در دل این شهر به یادگار مانده است.
شهردار کرمانشاه تصریح کرد: کرمانشاه در مقاومت و دفاع مقدس هم برجسته بود و با وجود حملات متعدد دشمن همچنان پایدار ماند.
وی ادامه داد: ویژگی تعدد اقوام و مردم شناسی برجسته‌ای دارد، و این دورهم ماندن اقوام و گویش‌های مختلف نمادی از وحدت است که در شهر کرمانشاه به نمایش گذاشته شده است.
نوروزی به خلاقیت در خوراک به عنوان یک فرهنگ‌های خاص هر شهر اشاره و خاطرنشان کرد: کرمانشاه با تنوع بالای خوراک و غذا امروز شرایطی را کسب کرده که توسط سازمان جهانی یونسکو به عنوان شهر خلاق خوراک معرفی شود.
وی ادامه داد: کسب جایگاه سی‌و‌هفتمین جهان‌شهر خلاق خوراک افتخاری است که امروز مدالش بر گردن شهروندان کرمانشاهی آویخته شد.
شهردار کرمانشاه با اشاره به اهمیت معرفی فرهنگ و تمدن ایرانی در جهان، افزود: جهان‌شهر شدن کرمانشاه کمک شایانی به معرفی فرهنگ و تمدن ایرانی در دنیا می‌کند و نمایش نام کرمانشاه در لیست جهان‌شهرهای خلاق در جذب گردشگر تاثیرگذار خواهد بود.
وی گفت: در کنار سایر جاذبه‌های گردشگری در هر منطقه، وضعیت، تنوع و فرهنگ غذایی جایگاهی خاص در نظر گردشگران محسوب می‌شود.
استان کرمانشاه با حدود 80  نوع غذا و خوراک ، 11  نوع نان، 20 نوع شیرینی و میان ‌وعده‌های ویژه ، ظرفیت بسیار بالایی در حوزه خوراک دارد و سالهاست که میزبان دوستداران غذا  از سراسر ایران و جهان است.
شهر خلاق مفهومی است بسیار توسعه یافته و با شکل گیری شبکه شهرهای خلاق یونسکو UCCN، اکنون به یک جنبش جهانی تبدیل شده است.
شبکه شهرهای خلاق توسط سازمان یونسکو در‌ سال 2004 میلادی تشکیل شد و درحال حاضر 180 شهر از سراسر جهان عضو آن هستند. هدف این شبکه تقویت همکاری‌ بین‌المللی میان شهر‌های عضو به‌ منظور سرمایه‌‌گذاری در زمینه خلاقیت است. به عقیده یونسکو "خلاقیت"، هدایت‌کننده توسعه پایدار شهری، مشارکت اجتماعی و طراوت فرهنگی است.
پارسال دفتر یونسکو در پاریس، 49 شهر جهان را به عنوان شهر خلاق خوراک انتخاب کرد که شهر "کرمانشاه" از ایران هم در این فهرست قرار داشت.

تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید