جمعه، 14 بهمن 1401
روژان پرس » اخبار » رونق بازارچه‌های مرزی برای رفع معضل کولبری

رئیس جمهور در پایان سفر خود به کردستان تاکید کرد؛

رونق بازارچه‌های مرزی برای رفع معضل کولبری

0
کد خبر: 557

رونق بازارچه‌های مرزی برای رفع معضل کولبری

رئیسی با اشاره به ظرفیت‌های مرزی در استان کردستان، گفت: از نظر دولت مرز یک فرصت مناسب و نه تهدید است و ما باید برای بهره‌برداری از ظرفیت‌های مرزی با رونق بازارچه‌های مرزی برنامه‌ریزی کنیم. رونق این بازارچه‌های مرزی می‌تواند به رفع معضل کولبری در استان کمک کند.
روژان پرس: رئیس جمهور در پایان سفر یک روزه خود به کردستان در جمع خبرنگاران گفت: دولت به بازارچه‌های مرزی اهتمام ویژه می‌دهد تا هم رونق بازرگانی و تجارات شکل بگیرد و هم معضل کولبران را سامان دهد.
از فرصت‌های مرزی برای رونق بازار استفاده می‌کنیم
رئیسی با اشاره به ظرفیت‌های مرزی در استان کردستان، گفت: از نظر دولت مرز یک فرصت مناسب و نه تهدید است و ما باید برای بهره‌برداری از ظرفیت‌های مرزی با رونق بازارچه‌های مرزی برنامه‌ریزی کنیم. رونق این بازارچه‌های مرزی می‌تواند به رفع معضل کولبری در استان کمک کند.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه در مورد دریافت حق مالکانه معادن یا حقوق دولتی در معادن در گذشته چشم‌پوشی‌ها و کم‌کاری‌هایی شده است، گفت: بر اساس تجدید نظری که در دولت انجام شده است دریافت حقوق مالکانه از معادن در سال جاری 10 برابر افزایش می یابد.
سید ابراهیم رئیسی افزود: تجدید نظری هم در مورد نحوه هزینه کرد این حقوق مالکانه انجام شده به طوری که حقوق دولتی که از معادن گرفته می‌شود باید در استان هزینه شود و پیش‌بینی می‌کنیم از این جهت شاهد یک تحول باشیم.
رئیس جمهور سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی را اولویت برنامه‌های دولت در استان کردستان عنوان کرد و گفت: مسئله اول در استان کردستان رفع بیکاری است و همه هم و غم و تلاش دولت در این جهت خواهد بود.
رئیس جمهور با بیان اینکه رونق تولید و صادرات هم باید به شکل ویژه در دستور کار قرار بگیرد به تصویب منطقه آزاد بانه و مریوان داشاره کرد و گفت: مناطق آزاد تجاری متاسفانه از مسیر خود که رونق تولید و صادرات است منحرف و بیشتر به محل واردات تبدیل شده بود که این روند باید برعکس شده و از ظرفیت این مناطق در جهت تقویت صادرات و تولید بهره‌برداری صورت گیرد
رئیس جمهور تکمیل پروژه‌های نیمه تمام خصوصا پروژه‌های صنعتی در شهرک‌های صنعتی را از دیگر اولویت‌ها و برنامه‌های دولت در استان عنوان کرد.
رئیسی با بیان اینکه برای رفع محرومیت‌های کردستان باید در تقسیم منابع و بودجه، نگاهی متفاوت داشت و شاخص‌ها ارتقا یابد افزود: در سفر به استان اعتبارات خوبی برای ۱۸۲ طرح در حوزه‌های مختلف بهداشت، آب و خاک، فرهنگ و صنعت و معدن اختصاص یافت.
وی ادامه داد: از این تعداد ۴۹ طرح در حوزه زیربنایی، ۱۰ طرح بهداشت و درمان، ۱۸ طرح در حوزه آب و خاک و طرح هایی نیز در بخش های اشتغال، فرهنگ، صنعت و معدن است.
رئیسی با اشاره به برنامه‌ریزی برای اجرای ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتار شبکه آبیاری در استان، افزود: مشکل ما در کردستان مساله اشتغال است چرا که بیکاری همه را رنج می‌دهد.
رییس جمهور تاکید کرد: طرح‌های ما بیشتر بر مبنای اشتغال و محرومیت‌زدایی است و ضمانت این مهم پیگیری وزرا در مرکز و مدیران کل استانی است، به گونه‌ای که مردم احساس کنند آنچه تصویب شده در تغییر زندگی آنان نقش دارد.
آیت الله رئیسی یادآور شد: اعتبارات بسیار خوبی به استان اختصاص داده شده است و در این راستا هشت هزار شغل جدید در حوزه های مختلف ایجاد خواهد شد.
وی افزود: ۱۰ طرح صنعتی در ۱۰ شهرستان از طریق به شرکت‌های وابسته به وزارت کار در استان کردستان اجرایی می‌شود که اشتغال قابل توجهی برای استان ایجاد می‌شود و این غیر از سرمایه‌گذاری‌های خارجی است که دولت پیگیری می‌کند.
رئیس جمهور با بیان اینکه دوست داشتم به همه شهرستان‌های استان از نزدیک سفر کنم اظهار امیدوار کرد در سفرهای بعدی زمینه برای سفر به همه شهرستان‌ها فراهم شود.
وی در پاسخ به سوال که برنامه‌های دولت برای ظرفیت‌ها و تقویت وجهه فرهنگی استان کردستان چیست؟ تصریح کرد: معتقدم استان کردستان مهد فرهنگ و هنر و یکی از مراکز تمدنی ماست که نشانه‌های مدنیت و تمدن به فراوانی دیده می‌شود. هم نگهداشت این میراث فرهنگی بسیار مهم است و هم توسعه و ارتقای این میراث ارزشمند اهمیت دارد. 
دکتر رئیسی درباره برنامه‌های دولت برای رونق اقتصاد فرهنگ در کردستان گفت: دولت همانند عرصه اقتصاد تصدی‌گری در عرصه فرهنگ را نیز به مردم واگذار می‌کند و در جایگاه هدایت، حمایت و نظارت قرار خواهد گرفت. فعالان عرصه فرهنگ کار خود را خوب بلد هستند و اگر دولت از آنان حمایت کند می‌توانند به خوبی امور فرهنگی را اداره کنند.

رئیسی خطاب به مدیران: از شما انتظار دارم در میدان عمل مخلصانه برای مردم کار کنید

آیت‌الله رئیسی در جلسه شورای اداری نیز در واکنش به مطالب مطرح شده از سوی برخی سخنرانان درباره ناراحتی مردم از تورم خاطرنشان کرد: این حق مردم است و تورم باید مهار شود. دولت در این رابطه لایحه‌ای دوفوریتی به مجلس ارائه کرد تا بعضی از مسائل قانونی که باعث ایجاد تورم می‌شود، به آینده موکول شود، چرا که اگر امسال بخواهیم آنها را اجرا کنیم تورم ایجاد خواهد شد.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه از مدیران انتظار دارد که با نگاه تحول‌گرایانه کارها را به پیش ببرند، تصریح کرد: در این جلسه وزرا و معاونین رئیس جمهور توضیح دادند که چه کارهایی باید در استان انجام شود. امروز وقتی به بخش‌های مختلف استان می‌رفتم یاد شهدا و کسانی بودم که با چنگ و دندان این مرز و بوم را حفظ کردند. اینها برای ما مسئولیت‌آور است.
آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: امنیت امروز کردستان بزرگترین نعمت خداست. وحدت بین سنی و شیعه و اقوام، بزرگترین نعمتی است که خداوند به ما داده و در پرتو این نعمت باید برای مردم کار کرد و اشتغال ایجاد کرد. مسئولیت ایجاد اشتغال فقط به عهده وزارت کار نیست و همه در این زمینه مسئول هستیم.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه نسبت به بیکاری در استان‌های کردستان، کرمانشاه، لرستان و چند استان دیگر دغدغه جدی دارد، خطاب به مدیران دولتی گفت: از همه شما خانم‌ها و آقایان مدیر انتظار دارم در میدان عمل و اجرا مخلصانه برای مردم کار کنید. هر جا خالصانه عمل کردیم امدادهای الهی هم به یاری ما آمد.
دکتر رئیسی با تاکید بر اینکه باید نگاه تحولی داشته باشیم، افزود: اگر کسی نگاه تحولی ندارد خودش بگوید من فردی عادی هستم، حاضرم عادی راه بروم، اما حرکت جهادی کار من نیست. اگر احساس می‌کنید فردی روحیه جهادی ندارد، حتما به جای او از کسانی که این روحیه را دارند استفاده کنید.
رئیس جمهور ادامه داد: بحث بر سر نگاه سیاسی افراد نیست، بحث این است که شما دلبسته به این انقلاب و نظام و مردم هستید یا نه؟ این میدان، میدان عمل و اجراست، نه حرف و ادعا؛ واقعا انتظار ما از شما مدیران اقدام و عمل در میدان است.
آیت‌الله رئیسی با اشاره به اینکه قصدش از بیان این سخنان نادیده گرفتن تلاش‌ها و زحماتی نیست که در این سال‌ها کشیده شده است، اظهار داشت: نمی‌خواهم زحمات را نادیده بگیرم، اما نسبت به آنچه باید می‌شد، فاصله زیادی داریم. بخصوص در مناطقی مثل کردستان مردم از امتحانات سخت سربلند بیرون آمدند و در دفاع مخلصانه از انقلاب و نظام خوش درخشیدند، لذا وظیفه ما هم نسبت به آنها مضاعف است. ما خدمتگزار همه مردم هستیم، اما برای خدمت به کسانی که عزیزان خود را در راه انقلاب فدا کردند، مسئولیت ما سنگین‌تر است.
رئیس جمهور از همه مسئولان اجرایی، نظامی، انتظامی، نمایندگان محترم مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی و همه مدیران خواست که نگاه آنان تحولی و حرکت آنان جهادی باشد و تصریح کرد:‌ رزمندگان ما با نگاه تحولی و حرکت جهادی مناطقی مثل کردستان را لوث وجود ضدانقلاب پاک کرده و از چنگ دشمن نجات دادند.
آیت‌الله رئیسی از مدیران خواست که مدیریت خود را بر مبنای مردم‌دوستی واقعی اعمال کنند و افزود: نگاه دین ما به مدیریت با نگاه غالب در دنیا متفاوت است. در فرهنگ دینی ما مدیر خود را به خدایی پاسخگو می‌داند که هر لحظه ناظر اوست و اساسا عالم را محضر خدا می‌داند. ساز و کار این مدیریت متفاوت است و اساس آن عشق ورزیدن به خداست.
رئیس جمهور اظهار داشت: برخورداری مسئولان از احساس مسئولیت بسیار امر مهمی است و انتظار از مدیران امروز دولت مردمی و انقلابی آن است که همه کسانی که به نام این دولت و به نام این مجلس و به نام این نظام، در جای جای نظام تحت رهبری‌های حکیمانه رهبر معظم انقلاب کار می‌کنند نسبت به رفع مشکلات و گشودن گره کار مردم احساس مسئولیت داشته باشند.
کلید واژه ها:
سفر رئیسی به کردستان
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید