جمعه، 7 بهمن 1401
روژان پرس » اخبار » پروژه مشترک سازمان محیط زیست و سازمان ملل برای احیای تالاب‌ها

مسئول هماهنگ‌کننده طرح حفاظت از تالاب‌های ایران در سنندج خبر داد؛

پروژه مشترک سازمان محیط زیست و سازمان ملل برای احیای تالاب‌ها

0
کد خبر: 524

پروژه مشترک سازمان محیط زیست و سازمان ملل برای احیای تالاب‌ها

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره‌کل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: تالاب زریبار مشکلات خاص خود را دارد و در حال حاضر برداشت بی‌رویه آب از این حوزه با هدف تامین آب مورد نیاز برای فضای سبز، شرب و کشاورزی آن را تهدید می‌کند.

مسئول هماهنگ کننده طرح حفاظت از تالاب‌های ایران در سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: استقرار رویکرد زیست بومی حفاظت تالاب‌های ایران در قالب پروژه مشترک بین سازمان محیط زیست کشور و برنامه توسعه سازمان ملل متحد دنبال می‌شود.
به گزارش خبرنگار روژان‌پرس، یوسف علی‌احمدی در نشست بازبینی برنامه مدیریت جامع تالاب بین‌المللی زریبار که در سنندج برگزار شد، افزود: طرح حفاظت تالاب‌های ایران پروژه مشترک بین سازمان حفاظت محیط زیست و برنامه توسعه سازمان ملل است.
وی هدف از طرح مذکور را استقرار رویکرد زیست بومی برای حفاظت موثر و بهینه تالاب‌ها خواند و اضافه کرد: در این راستا نشستی به منظور بررسی نقش و مسئولیت دست اندرکاران اجرای این طرح و برنامه مدیریت جامع تالاب زریبار برگزار شد.
مسئول هماهنگ کننده طرح حفاظت از تالاب‌های ایران در سازمان حفاظت محیط زیست کشور افزود: در برنامه جامع تالاب بین‌المللی زریبار، ذینفعان و دستگاه‌های ذیربط مشخص شده و نمایندگان این دستگاه‌ها برای اجرای اقدامات لازم در راستای حفظ این تالاب باید از دستگاه مرکزی خود اعتبارات لازم را اخذ کنند.
احمدی یادآور شد: برنامه مدیریت جامع تالاب زریبار یک سند بالادستی است و مصوبه شورای برنامه‌ریزی را دارد و مفاد آن لازم‌الاجرا است.
وی با بیان اینکه تالاب زریبار مریوان با همه مشکلاتی که دارد نسبت به سایر تالاب‌های کشور وضعیت بهتری دارد، اظهار داشت: به دنبال تقویت مشارکت دستگاه‌ها در حفاظت این تالاب هستیم که با تحقق این مهم به اهداف تعیین شده خواهیم رسید.
تهدید اصلی تالاب بین المللی زریبار برداشت بی‌رویه آب است
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره‌کل حفاظت محیط زیست کردستان هم عنوان کرد: طرح حفاظت تالاب‌های ایران به منظور حمایت از تالاب‌ها به طور مشترک با سازمان ملل متحد UNDP به اجرا درآمده است.
حیدری ویسی از جمله اهداف این طرح را کسب مشارکت مردم محلی در نگهداری و حفظ تالاب ها خواند و اضافه کرد: تالاب بین‌المللی زریبار مریوان مشکلات خاص خود را دارد و در حال حاضر برداشت بی‌رویه آب از این حوزه با هدف تامین آب مورد نیاز برای فضای سبز، شرب و کشاورزی آن را تهدید می‌کند.
وی ادامه داد: باید طرح هایی تدوین و اجرایی شود که تامین آب فضای سبز و برداشت برای کشاورزی و شرب از تالاب زریبار به حداقل برسد و این مهم به سمت سد گاران هدایت شود.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره‌کل حفاظت محیط زیست کردستان بر حفظ کمیت و کیفیت آب تالاب زریبار تاکید کرد و گفت: هم‌اکنون بیش از ۹۵ درصد فاضلاب وارد شده به تالاب زریبار به تصفیه خانه مریوان هدایت شده است.
دریاچه بین‌المللی زریبار مریوان دارای یک هزار و ۲۰۰ هکتار نیزار، سه هزار و ۴۰۰ هکتار پناهگاه حیات وحش و ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار تالاب است و هفتمین تالاب ثبت شده ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کنوانسیون بین‌المللی رامسر است که فرآیند ثبت آن از یک دهه پیش آغاز شده بود.
کلید واژه ها:
زریبار زریوار
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید