پنج شنبه، 10 آذر 1401
روژان پرس » اخبار » ترکیه منشاء گرد و غبار در ایران نیست!

مشاور رئیس سازمان محیط زیست ایران:

ترکیه منشاء گرد و غبار در ایران نیست!

0
کد خبر: 483

ترکیه منشاء گرد و غبار در ایران نیست!

به گفته علی‌محمد طهماسبی اراضی ملی؛ بوته‌زارها، مراتع تخریب یافته، اراضی بدون پوشش و رها شده در شمال غرب عراق و شرق سوریه منشاء این گرد و غبار در ایران است.
روژان‌پرس: در حالیکه خبر آلودگی هوای ایران به ویژه برای ساکنان استان‌های نوار مرزی به مرز خطرناکی رسیده و کارشناسان سدسازی‌های ترکیه را عامل این فاجعه انسانی می‌دانند و حتی تذکراتی هم از سوی وزارت خارجه ایران به کشور ترکیه داده شده است مشاور رئیس سازمان محیط زیست ایران و دبیر ستاد کشوری مقابله با گردوغبار در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری آناتولی گفته که ترکیه منشاء گردوغبار در ایران نیست!
علی‌محمد طهماسبی، در حاشیه گرد همایی محیط زیست، دیپلماسی منطقه‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار تُرکیه‌ای درباره منشا خارجی ریزگردها در ایران تصریح کرده که اعتقاد دارم کشور ترکیه خودش منشاء گرد و غبار نیست. یعنی ما خیلی نتوانستیم جایی را پیدا کنیم که منطقه غبارخیز داشته باشد. کمتر هم تحت تاثیر گرد و غبار قرار می‌گیرد.
وی در پاسخ به این سوال که منشاء گرد و غبار در ایران بیشتر از سمت چه کشورهایی است، گفت: ما یک مطالعه علمی انجام دادیم. ۲۷۰ میلیون هکتار مناطق غبارخیز در اطراف ایران است. همچنین در دو ماه گذشته اغلب رخدادهای گرد و غبار از سوی عراق و سوریه بوده است. در واقع تا مرکز و دریای خزر هم رسیده است.
طهماسبی با اشاره به اینکه باید توجه کرد منشاء گرد و غبار تا چه میزان به مدیریت منابع آب ارتباط دارد، اظهار کرد: مطالعه متقن وجود ندارد. البته ما در حال انجام این بررسی هستیم. ولی تاثیر آب را هم نمی‌شود منفی دانست. وقتی آب نباشد اراضی کشاورزی و تالاب‌ها نقش ایفا می‌کنند. آنچه مسلم است نقش سایر اراضی به نسبت چیزی که در عراق و سوریه است، بیشتر است.
وی در پاسخ به این سوال که چرا رسانه‌های ایران به ویژه در حوزه سیاست خارجی ترکیه را عامل ایجاد گرد و غبار در ایران می‌دانند، توضیح داد: خواهش من این است که همه مراجع رسمی را نگاه کنند. من یک مرجع رسمی هستم. در سازمان حفاظت محیط زیست مسئولیت ستاد ملی بر عهده من است و حرفی که می‌زنم باید بر مبنای استناد علمی باشد. اینکه یک کارشناس یا فردی یا سازمان مردم نهادی، اظهار نظر می‌کند در چهارچوب اظهار نظرهای رسمی دولت ما نیست. مورد تائید ما می‌تواند نباشد. البته در برخی موارد ما به ترکیه اعتراضی نسبت به مدیریت منابع آب داریم؛ اما روش را رسانه‌ای نمی‌دانیم و به نظر ما با دیپلماسی و مذاکرات می‌شود به منافع مشترک رسید.
به گفته وی اراضی ملی؛ بوته‌زارها، مراتع تخریب یافته، اراضی بدون پوشش و رها شده در شمال غرب عراق و شرق سوریه منشاء این گرد و غبار در ایران است.
همچنین علی سلاجقه، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست ایران در گردهمایی محیط زیست، دیپلماسی منطقه‌ای، مدیریت اقلیم، آب و مقابله با گرد و غبار گفت: ۲۱ تیر ماه نشستی با حضور وزرای محیط زیست کشورهای منطقه در حوزه تغییر اقلیم برگزار خواهد شد.
گردهمایی محیط زیست، دیپلماسی منطقه‌ای، مدیریت اقلیم، آب و مقابله با گرد و غبار در تهران با حضور سفرای ۱۲ کشور منطقه از جمله دریا اورس، سفیر ترکیه در ایران برگزار شد.

ترکیه عامل آلودگی‌های اخیر است

با احداث سد آتاتورک در ترکیه بر سرشاخه‌های رودخانه‌های دجله و فرات که ۱۰ تا ۱۵ برابر سدهای ایران هستند، میزان آب این روخانه‌ها که دشت‌های عراق را مشروب می‌کند کم شده و از این رو بسیاری از هورها در پایین دست حوضه دجله و فرات از بین رفته‌اند.

این در حالی‌است که مشاور سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور بر اساس پایش‌ها و بررسی‌های روزانه تصاویر ماهواره‌ای، منشا گرد و غبار اخیر را موصل و جنوب ترکیه در مرز با عراق دانست و تاکید کرد این تصاویر را ثبت و آرشیو کرده‌ایم.
رضا بیانی افزود: براساس مستندات و تصاویر دریافتی از ماهواره مدیس، می‌توان گفت کانون گرد و غبار در بین دجله و فرات، ایران را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.
وی ادامه داد: رصد تصاویر ماهواره‌ای مدیس، حرکت گرد و غبار به سمت ایران از منطقه صحرای آفریقا را نشان نمی‌دهد و ما با اظهاراتی از این دست کاملا مخالفیم.
مشاور سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور تصریح کرد: گرد و غبار، ذرات میکرونی هستند و اگر از صحرای آفریقا برخیزند در بین راه رسوب می‌کنند.
بیانی گفت: با احداث سد آتاتورک در ترکیه بر سرشاخه‌های رودخانه‌های دجله و فرات که ۱۰ تا ۱۵ برابر سدهای ایران هستند، میزان آب این روخانه‌ها که دشت‌های عراق را مشروب می‌کند کم شده و از این رو بسیاری از هورها در پایین دست حوضه دجله و فرات از بین رفته‌اند.
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید