جمعه، 14 بهمن 1401
روژان پرس » اخبار » 85 پروژه بخش کشاورزی در کردستان افتتاح می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان خبر داد؛

85 پروژه بخش کشاورزی در کردستان افتتاح می‌شود

0
کد خبر: 476

85 پروژه بخش کشاورزی در کردستان افتتاح می‌شود

45 پروژه در بخش آب و خاک استان با میزان سرمایه‌گذاری 106 میلیارد و 409 میلیون ریال و هفت پروژه در بخش تولیدات دامی با سرمایه گذاری 2 میلیارد و 531 میلیون ریال در این هفته به بهره‌برداری می‌رسد.
روژان پرس: رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: 85 پروژه با هزینه بیش از یک هزار میلیارد ریال به مناسبت هفته جهاد کشاورزی در استان افتتاح می‌شود.
پیمان اسکندری در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه هفته جهاد کشاورزی امسال به نام «کشاورزی دانش بنیان، تولید ملی و امنیت غذایی» نامگذاری شده است، اظهار داشت: از 21 تا 27 خرداد مصادف با هفته جهاد کشاورزی امسال هم برنامه‌های ویژه‌ای در استان از جمله افتتاح پروژه‌های این بخش را داریم.
 وی اضافه کرد: 45 پروژه در بخش آب و خاک استان با میزان سرمایه‌گذاری 106 میلیارد و 409 میلیون ریال و هفت پروژه در بخش تولیدات دامی با سرمایه گذاری 2 میلیارد و 531 میلیون ریال در این هفته به بهره‌برداری می‌رسد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: در بخش تولیدات گیاهی هم 13 پروژه با سرمایه گذاری 119 میلیارد و 268 میلیون ریال و در بخش شیلات و آبزیان هم چهار پروژه با سرمایه‌گذاری 423 میلیون ریال افتتاح می‌شود.
اسکندری افزود: از دیگر پروژه‌های قابل افتتاح در این هفته 13 پروژه بخش صنایع تبدیلی و غذایی با سرمایه‌گذاری 63 میلیارد و 945 میلیون ریال و سه پروژه منابع طبیعی با سرمایه‌گذاری 623 میلیون ریال است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: در مجموع 85 پروژه قابل افتتاح در هفته جهاد کشاورزی با هزینه یک هزار و 222 میلیارد و 827 میلیون ریال برای 305 نفر تثبیت شغل و برای 195 نفر هم اشتغالزایی دارد.

صادرات روزانه 3 هزار تن محصولات کشاورزی 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در بخش دیگری از سخنانش گفت: به طور میانگین روزانه حدود 3 هزار و ۱۳۰ تن محصولات کشاورزی از طریق گمرکات استان به کشور عراق صادر شده است.
پیمان اسکندری با اشاره به اینکه امسال ۵۶ میلیون دلار محصولات کشاورزی از مرزهای استان به خارج از کشور صادر شده است، گفت: بیش از ۶۵ درصد صادرات کل گمرکات استان را محصولات کشاورزی تشکیل داده است.
وی با اشاره به اینکه براساس آمار گمرکات استان طی ۲ ماهه سال جاری ارزش کل صادرات انجام شده از مرزهای استان ۸۶ میلیون دلار بوده است، عنوان کرد: از این میزان ۵۶ میلیون دلار آن مربوط به بخش کشاورزی بوده است به عبارتی بیش از ۶۵ درصد کل صادرات استان را محصولات کشاورزی تشکیل داده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به اینکه به طور میانگین روزانه حدود 3 هزار و ۱۳۰ تن محصولات کشاورزی از طریق گمرکات استان به کشور عراق صادر شده است، افزود: ۲ هزار و ۶۰۰ تن از محصولات کشاورزی از طریق مرز رسمی باشماق مریوان و ۵۳۰ تن از طریق مرز سیرانبند بانه صادر شده است.
اسکندری ادامه داد: میزان صادرات محصولات کشاورزی از گمرک باشماق مریوان طی این مدت از نظر ارزش وزنی نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته ۶ درصد و از لحاظ دلاری هم ۱۲ درصد کاهش داشته است.
وی با بیان اینکه محصولات شیلاتی و دامی به نسبت ارزش وزنی صادرات، بیشترین ارزآوری را داشته‌اند، یادآور شد: ظرفیت‌های تولیدی محصولات بخش کشاورزی استان و توسعه صنایع تبدیلی وابسته به این بخش مهم اقتصادی، نشان دهنده قابلیت‌های متنوع این بخش برای ارزآوری بیشتر است.

تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید