جمعه، 7 بهمن 1401
روژان پرس » اخبار » دشت‌های حاصلخیز شرق کردستان رنگ بیابان گرفته‌اند

هشدار مدیرکل محیط زیست استان کردستان:

دشت‌های حاصلخیز شرق کردستان رنگ بیابان گرفته‌اند

0
کد خبر: 450

دشت‌های حاصلخیز شرق کردستان رنگ بیابان گرفته‌اند

تعداد روزهای خطرناک استان کردستان طی سال جاری به بیش از سه برابر افزایش یافته و خشکیدگی، افزایش دما و کاهش بارندگی در خاو رمیانه به دلیل تغییر اقلیم از مهمترین عوامل این رخداد است.
روژان پرس: مدیرکل محیط زیست استان کردستان با اشاره به برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی نسبت به دشت‌های حاصلخیز شرق کردستان ابراز نگرانی  کرد و گفت: این دشت‌ها از مناطق مهم تولید گندم در کشور محسوب می‌شوند ولی متاسفانه به سمت بیابانی شدن رفته است؛ این دشت‌ها نیازمند آبیاری بوده و وابسته به آب زیرزمینی است، لذا برای رفع این موضوع دو سد آزاد و ژاوه در این منطقه احداث شد که این امر نه تنها تا کنون برای استان مثمر ثمر واقع نشده، بلکه خود موجب کاهش سفره‌های آب زیرزمینی و آلوده شدن آب در مناطق دارای معادن طلا شده است.
خیرالله مرادی که در جمع خبرنگاران به مناسبت هفته محیط زیست سخن می‌گفت آب‌های منطقه چهار‌دولی قروه را یک نوع تالاب فصلی برای استان دانست و افزود: این آبها اینک مستعد تبدیل شدن به کانون گرد و غبار شده‌اند و این مهم در پی کاهش سفره‌های آب زیر زمینی در منطقه قروه رخ داده است.
مدیرکل محیط زیست استان کردستان، کاهش بارندگی و افزایش دو درجه‌ای دما در استان را از عوامل مهم کاهش روان‌آب‌ها ذکر کرد و افزود: کاهش روان‌آب‌ها خود نیز موجب غلظت آلودگی آب می‌شود.
وی رسالت رسانه‌ها را یادآور شد و گفت: رسانه‌ها باید مردم را با چالش‌ها و مخاطرات محیط زیست به درستی آشنا کنند تا جامعه نیز مسئولیت خود را نسبت به محیط زیست ادا کند.
وی با اشاره به اهمیت مشارکت مردم برای حفاظت از محیط زیست افزود: می‌طلبد که آگاهی مردم نسبت به مسائل زیست محیطی به صورت عمیق تر و تحلیلی از سوی رسانه‌ها صورت گیرد.
تغییر اقلیم؛ عامل اصلی آلودگی هوا در منطقه
مدیرکل محیط زیست استان کردستان، تغییر اقلیم را عامل اصلی آلودگی هوا و گرد و غبار در منطقه ذکر و افزود: تعداد روزهای خطرناک استان کردستان طی سال جاری به بیش از سه برابر افزایش یافته و خشکیدگی، افزایش دما و کاهش بارندگی در خاورمیانه به دلیل تغییر اقلیم از مهمترین عوامل این رخداد است.
وی سد سازی‌های ترکیه را عاملی برای تشدید و دامن زدن به این امر ذکر کرد و ادامه داد: در حوزه بین‌الملل نشست‌هایی طی دو هفته اخیر در رابطه با حل آلودگی هوا با حضور سفیران کشورهای درگیر توده گردوخاک، تشکیل شده است.
به گفته مرادی، شکل‌گیری مسائل و تهدیدات زیست محیطی به کندی اتفاق می‌افتد و رفع آن نیز مستلزم زمان و هزینه زیاد است؛ اما در این راستا و برای کنترل پیامدهای آن باید مردم آگاه شوند و توصیه‌های لازم را رعایت کنند.
وی تصریح کرد: متاسفانه ما در بحث فرسایش خاک جزو سردمداران در جهان هستیم و این در حالی است که اهمیت خاک از آب بسیار بیشتر بوده و معیشت مردم به خاک وابسته است.
مرادی از فرسایش ۶۰ تن در هکتار در سال خاک در استان خبر داد و افزود: در حال حاضر استفاده از کود و سم با توجه به آزادسازی قیمت ها در این زمینه، کاهش یافته و منطقی‌تر شده است.
مدیرکل محیط زیست استان کردستان، ساده‌سازی اکوسیستم را از عوارض مهم فرسایش خاک ذکر و تصریح کرد: تنوع زیستی و گیاهی در اراضی ملی فقط به یک نوع خاص و مورد استفاده بشر خلاصه می‌شود که در نتیجه منتج به نابودی آشیانه گونه‌های جانوری می‌شود، چرا که گونه‌های گیاهی وابسته به گونه‌های جانوری است.
وی با اشاره به وضعیت تخریب زیستگاه در استان، افزود: میانگین تخریب زیستگاه در کردستان با توجه به قرارگرفتن در حوزه زاگرس، بیشتر از میانگین کشوری است.
زریوار در معرض تهدید است
مرادی، در رابطه با وضعیت تنش آبی در دریاچه زریوار گفت: این تالاب نیاز به مرثیه‌خوانی ندارد، بلکه نیازمند کار اجرایی توأم با فکر است؛ سد گاران با اهداف تأمین آب شرب مریوان و تامین آب کشاورزی اراضی زریوار احداث شده که با گذشت چندسال از آبگیری این سد، هنوز این مهم محقق نشده و در واقع استفاده‌ای برای استان کردستان ندارد و این امر باید مطالبه‌گری شود.
وی نیاز شهرستان مریوان به آب را ۳۰میلیون متر مکعب و حداکثر میزان آب زریوار را هم ۶۰ میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: این در حالی است که برداشت نصف حجم آب ذخیره زریوار برای تامین آب مریوان، موجب افزایش تعریق در استان می‌شود.
مدیرکل محیط زیست استان کردستان، با بیان اینکه امسال زریوار با تهدید مواجه است، خاطرنشان کرد: راه‌اندازی سیستم تصفیه آب شرب شهرستان مریوان تنها راه نجات بخشی دریاچه زریوار است، که متاسفانه این پروژه تا کنون هیچ پیشرفت چشمگیری نداشته و حدود ده سال از متوقف شدن آن می گذرد.
وی تعداد محیط بانان استان را ۹۱ نفر اعلام کرد و یادآور شد: باتوجه به تعداد روستاهای زیاد و ظرفیت محدود استان و نیز گستره مناطق حفاظت‌شده در به کارگیری محیط‌بان، می‌طلبد که مردم مشارکت بیشتری برای حفاظت از محیط زیست داشته باشند.
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید