جمعه، 7 بهمن 1401
روژان پرس » اخبار » واکنش ترکیه به موضوع گرد و غبار در ایران

از سوی سخنگوی وزارت خارجه ترکیه مطرح شد؛

واکنش ترکیه به موضوع گرد و غبار در ایران

0
کد خبر: 426

واکنش ترکیه به موضوع گرد و غبار در ایران

طی هفته‌های اخیر توفان‌های گرد و غبار باعث آلودگی اکثر شهرهای ایران شد و ریشه این آلودگی از سوی کارشناسان و مقامات کشور سدسازی‌های ترکیه عنوان شد.
روژان‌پرس: بعد از اعتراض وزیر امور خارجه کشورمان به اقدامات ترکیه در حوزه سدسازی و تأثیرهای منفی آن بر محیط زیست ایران، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه ادعا کرد اعتراضات ایران غیر علمی است.
 تانژو بیلگیچ، اینکه سدسازی‌های ترکیه باعث ایجاد طوفان‌های شن و گرد و غبار در ایران شده است را کاملا غیرعلمی دانست و گفت: علت اصلی طوفان‌های شن، گرد و غبار بیابانی است که از آفریقا و خاورمیانه می‌آید.
سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای کتبی در رسانه‌های این کشور در واکنش به این موضوع که «ترکیه باعث آلودگی هوا با طوفان شن و گرد و غبار در ایران شده است»، اظهار داشت: «این ادعا که سدها در ترکیه باعث ایجاد طوفان‌های شن و گرد و غبار در جغرافیای ما می‌شوند، علمی نیست. طوفان‌های شن و گرد و غبار تا حد زیادی یک پدیده طبیعی است و این مورد مورد قبول عموم است».
وی تاکید کرد: «علت اصلی طوفان‌های شن و گرد و غبار در ترکیه و ایران، گرد و غبار بیابانی است که از آفریقا و خاورمیانه که دو منبع مهم گرد و غبار در جهان هستند، می‌آید. در واقع، تخریب زمین، جنگل‌زدایی، بیابان‌زایی و خشکسالی ناشی از تغییرات آب و هوایی نیز باعث افزایش این طوفان‌ها می شود».
بیلگیچ افزود: «این ادعا که سدهای ساخته شده توسط ترکیه باعث مشکلات زیست محیطی ناشی از طوفان ‌های شن و گرد و غبار اخیر در ایران شده و آلودگی هوای تهران به اوج خود رسیده است، به شدت در رسانه‌های ایران بازتاب پیدا کرده؛ این موضوع از سوی سیاستمداران نیز در دستور کار قرار گرفته است».
وی بار دیگر تاکید کرد: «مقصر دانستن ترکیه در حوادث طبیعی از سوی دولت تهران رویکردی واقع بینانه نیست. برای جلوگیری از طوفان‌های شن و گرد و غبار و کاهش اثرات منفی آن، هر کشوری باید ابتدا به وظیفه خود عمل کند و در جهت استفاده پایدار از منابع آب و خاک اقدامات لازم را انجام دهد».
بیلگیچ با بیان اینکه ترکیه به موضوع آب از منظری کاملا بشردوستانه برخورد می‌کند، اذعان داشت: «ترکیه معتقد است که آبهای فرامرزی به جای تضاد بین کشورهای ساحلی، عنصر همکاری هستند. ترکیه همیشه به قوانین بین‌المللی پایبند است.
وی تصریح کرد: ترکیه آماده هرگونه همکاری منطقی و علمی با ایران در این زمینه است.
طی هفته‌های اخیر توفان‌های گرد و غبار باعث آلودگی اکثر شهرهای ایران شد. 
برخی کارشناسان، علت این توفانها را سیاست سد سازی ترکیه و کاهش آب ورودی به رودخانه‌های دجله و فرات عراق می‌دانند که منجر به خشک شدن بخش‌هایی از خاک عراق شده است.
امیرعبداللهیان هفته گذشته در نشست علنی مجلس گفت: اقدامات ترکیه در حوزه سد سازی و تأثیرهای منفی آن بر محیط زیست، برای جمهوری اسلامی ایران قابل قبول نیست.
وی گفت: در ۸ ماه گذشته حداقل ۳ بار در دو دیدار حضوری و با تماس تلفنی از وزیر امور خارجه ترکیه خواستار توجه جدی ترکیه به حق‌آبه آب ارس شدم.
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید