جمعه، 7 بهمن 1401
روژان پرس » اخبار » بازداشت 360 متخلف زیست محیطی در کردستان

گزارش محیط زیست در سال گذشته

بازداشت 360 متخلف زیست محیطی در کردستان

0
کد خبر: 421

بازداشت 360 متخلف زیست محیطی در کردستان

سال گذشته ۱۶۴۲ قطعه ماهی، ۱۰۸ قطعه پرنده و ۳۱ واحد جاندار از گونه‌های مختلف پستاندار به صورت غیر مجاز شکار شده‌اند و ۵۷۹ مورد نگهداری و خرید و فروش و زنده گیری حیات وحش به صورت غیرمجاز هم توسط مأموران اجرای یگان حفاظت محیط زیست کشف و توقیف شد.
روژان پرس: سرپرست حفاظت محیط زیست استان کردستان گفت: سال گذشته، ۳۶۱ نفر به دلیل تخلف در بخش‌های مختلف زیست محیطی در استان دستگیر شده و برای احقاق حقوق عامه محیط زیست به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.
خیراللە مرادی بیان کرد: در این مدت ۳۳۸ فقره پرونده مربوط به جرایم زیست محیطی در مراجع قضایی تشکیل شده که از این تعداد۱۶۲ فقره مختومه، ۹۷ فقره در جریان است که نسبت به مدت مشابه سال قبل دو برابر رشد داشته و این نشان از تلاش یگان حفاظت محیط زیست و امور حقوقی دارد و البته نگاه ویژه دادگستری استان به پرونده‌های زیست محیطی کمک فراوانی به روند پیگیری پرونده ها کرده و جای تشکر دارد.
وی ادامه داد: متاسفانه در این مدت ۱۶۴۲ قطعه ماهی، ۱۰۸ قطعه پرنده و ۳۱ واحد جاندار از گونه های مختلف پستاندار به صورت غیر مجاز شکار شده‌اند و ۵۷۹ مورد نگهداری و خرید و فروش و زنده گیری حیات وحش به صورت غیرمجاز هم توسط مأموران اجرای یگان حفاظت محیط زیست کشف و توقیف شده و افراد خاطی و عاملان این تخلف ها برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.
مرادی اضافه کرد: همچنین در این مدت شش قبضه سلاح شکاری غیرمجاز، ۳۶ قبضه سلاح شکاری مجاز و بیش از  ۱۰هزار مورد ادوات و وسایل شکار و صید همچون انواع قفس، تور ماهیگیری، تور زنده گیری پرندگان، انواع دام و تله، ضبط صوت، دوربین شکاری، موتورسیکلت و خودرو کشف و توقیف شده است.
وی ادامه داد: در حوزه تخریب اراضی ملی، زمین خواری و تخریب مراتع در مناطق حفاظت شده استان نیز پنج پرونده با مساحت تخریب بیش ۴۱۰هزار متر مربع تشکیل شده است.
خیرالله مرادی میزان ضرر و زیان ناشی از این تخلفات را بیش از ۳ میلیارد و ۹۳۲  میلیون و ۹۵۰ هزارریال و میزان ضرر و زیان وصولی  در این مدت را بیش از یک میلیارد ریال اعلام کرد.
وی افزود: در این مدت، ۲۳ مورد آتش سوزی در مناطق حفاظت شده استان رخ داده که حدود ۶۶۴ هکتار از اراضی مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست کردستان طعمه حریق شده است که بیشترین سطوح آتش سوزی در نیزارهای تالاب بین المللی زریوار در ۱۳ فقره اتفاق افتاده است.
سرپرست حفاظت محیط زیست استان کردستان گفت: در سال گذشته، ۸۵۶ واحد جاندار از گونه‌های مختلف حیات وحش به زیستگاه‌های طبیعی استان بازگردانده شدند.            
دسته بندی: اخبار / کردستان / گزارش
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید