جمعه، 7 بهمن 1401
روژان پرس » اخبار » به نوزادان حیات وحش دست نزنید

قادر رحمان‌زاده*

به نوزادان حیات وحش دست نزنید

0
کد خبر: 356

به نوزادان حیات وحش دست نزنید

جابجا کردن یا خارج نمودن نوزادان جانوران وحشی از زیستگاه طبیعی خود اشتباه بزرگی است؛ هر چند با نیت خیر انجام می‌شود اما این کار آسیب جبران‌ناپذیری به ادامه حیات وحوش در طبیعت وارد می‌کند.
روژان‌پرس: با آغاز بهار، فصل زاد و ولد حیات وحش در کشور آغاز شده است و حیوانات وحشی در عرصه‌های طبیعی شروع به بچه‌آوری نموده‌اند.در این زمان از سال، بسیاری از کوهنوردان، طبیعت‌گردان، چوپانان، مردم محلی و افرادی که به هر دلیلی وارد عرصه‌های طبیعی می‌شوند ممکن است با نوزداران تنهای جانوران وحشی مواجه شوند.
بسیاری از افراد، نوزادان حیوانات وحشی را در طبیعت در حالی که تنها هستند مشاهده می‌کنند و با تصور آنکه مادرشان تلف شده و یا آنها را رها کرده است از روی دلسوزی آنها را به همراه خود از طبیعت خارج نموده و به ادارات محیط زیست تحویل می‌دهند.
جابجا کردن یا خارج نمودن نوزادان جانوران وحشی از زیستگاه طبیعی خود اشتباه بزرگی است؛ هر چند با نیت خیر انجام می‌شود اما این کار آسیب جبران‌ناپذیری به ادامه حیات وحوش در طبیعت وارد می‌کند.
این تصور که نوزادان جانوران وحشی که در طبیعت تنها مشاهده می‌شوند، حتما از سوی مادرشان رها شده و یا مادر آنها تلف شده، تصور اشتباهی است. حیوانات ماده به دلایل مختلفی ممکن است لحظاتی بچه‌های خود را ترک کنند اما مجدد به سراغ آنها باز خواهند گشت.
ماده‌هایی که نوزادان خود را به دنیا آورده‌اند ناچار هستند برای تغذیه و یا شکار، بچه‌های خود را مدتی تنها بگذارند اما مجددا به محل اختفای آنها باز می‌گردند.
ضمن اینکه در بسیاری از موارد، حیوان مادر، لحظاتی قبل از آنکه انسان به آنها نزدیک شود، متوجه حضور انسان شده، بچه‌های خود را مخفی نموده و موقتا محل را ترک می‌کند. حیوان ماده از بچه‌ها فاصله می‌گیرد اما با دور شدن انسان از محل اختفای بچه‌ها مجددا به سراغ آنها باز می‌گردد.
دست زدن، بغل کردن، بازی کردن و گرفتن عکس یادگاری با نوزادان حیات وحش نیز اقدام اشتباهی است که موجب وارد آمدن استرس به جانور می‌شود و حتی ممکن است به دلایل مختلف از جمله نشستن بوی انسان بر روی بدن نوزاد، حیوان مادر از پذیرفتن مجدد نوزاد خود اجتناب کند.
در صورت مواجه شدن با نوزادان جانوران وحشی در طبیعت، بدون آنکه به آنها دست بزنید، بلافاصله از آن مکان فاصله بگیرید تا حیوان مادر بتواند مجددا به سراغ بچه‌های خود بازگردد.
*کارشناس محیط زیست
دسته بندی: اخبار / اسلایدر / کردستان
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید