جمعه، 7 بهمن 1401
روژان پرس » اخبار » امضای تفاهم‌نامه همکاری بین ارومیه و اربیل

در سفر سه روزه استاندار آذربایجان غربی به اربیل صورت گرفت؛

امضای تفاهم‌نامه همکاری بین ارومیه و اربیل

0
کد خبر: 271

امضای تفاهم‌نامه همکاری بین ارومیه و اربیل

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به ظرفیت‌های مشترک برای توسعه روابط دو جانبه گفت: اکنون هیچ مانعی برای توسعه روابط بین دو استان وجود ندارد و مصمم هستیم موانع اقتصادی و تجاری در مناطق مرزی را برطرف کنیم.
روژان پرس: استانداران آذربایجان غربی و اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق ‌به منظور توسعه روابط همه‌جانبه به ویژه در حوزه اقتصادی با یکدیگر تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.
این تفاهم‌نامه که در 16 بند تنظیم شده است، عصر چهارشنبه در محل اتاق بازرگانی اقلیم کردستان عراق در شهر اربیل به امضا «محمدصادق معتمدیان» استاندار آذربایجان غربی و «امید خشناو» استاندار اربیل رسید.
دو استاندار ابتدای زمستان امسال در سفر هیات اقتصادی اربیل به استان آذربایجان غربی تفاهم نامه‌ای امضا کرده بودند که این تفاهم‌نامه روز گذشته در نشستی مشترک بین هیات آذربایجان غربی و اربیل نهایی شد.
تسهیل در ترددهای مرزی، بهبود زیر ساخت‌های پایانه مرزی تمرچین، ایجاد شرکت‌های مشترک حمل و نقل، حمل یک‌سره کالاهای فاسدشدنی در مرز، توسعه روابط گردشگری و فرهنگی و ایجاد روابط بین دانشگاه‌های دو استان از جمله موارد مطرح شده در این توافق‌نامه است.
مانعی برای توسعه روابط وجود ندارد
استاندار آذربایجان غربی با اشاره به ظرفیت‌های مشترک برای توسعه روابط دو جانبه گفت: اکنون هیچ مانعی برای توسعه روابط بین دو استان وجود ندارد و مصمم هستیم موانع اقتصادی و تجاری در مناطق مرزی را برطرف کنیم.
 معتمدیان با اشاره به اینکه زمینه حضور سرمایه‌گذاران اقلیم کردستان عراق در آذربایجان غربی وجود دارد، گفت: اکنون منطقه ویژه اقتصادی سلماس در استان فعال است و منطقه ویژه اقتصادی سرو_ ارومیه نیز در حال جانمایی است.
وی با اشاره به توانمندی‌های کشاورزی این استان گفت: بزرگ‌ترین تولیدکننده سیب ایران هستیم و در برخی از محصولات باغی نیز رتبه اول تا سوم را داریم؛ بزرگ‌ترین تولید کننده عسل ایران هستیم و در دامپزشکی و شیلات نیز به خوبی عمل می‌کنیم.
استاندار آذربایجان غربی با اشاره به وجود 51 نوع مواد معدنی در این استان گفت: بیش از 30 درصد تولید طلای ایران در آذربایجان غربی محقق می‌شود.
معتمدیان گردشگری را یکی از برنامه‌های توسعه‌ای استان عنوان کرد و گفت: با توجه به زیر ساخت‌های درمانی‌ آماده ارایه خدمات در بخش پزشکی به مردم اقلیم کردستان هستیم.
استاندار اربیل نیز در گفت: این تفاهم‌نامه نخستین گام ما برای پیشبرد روابط دو جانبه است و روند همکاری‌ها روز به روز تقویت خواهد شد.
امید خشناو با اشاره به پیشینه همکاری‌های دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق گفت: اقلیم خواهان توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران در تمامی زمینه‌ها است.
وی همچنین به جایگاه ویژه اربیل در اقلیم کردستان عراق اشاره کرد و گفت: اربیل با جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، سوریه و بخش مرکزی عراق هم‌مرز است و نقش مهمی در روابط اقتصادی و ترانزیت اقلیم دارد.
دیدار با علی تتر توفیق استاندار دهوک
محمدصادق معتمدیان در جریان سفر سه روزه خود به اقلیم کردستان عراق دیروز در اربیل با علی تتر توفیق استاندار دهوک اقلیم کردستان عراق دیدار کرد.
وی در این دیدار با تاکید بر نگاه ویژه دولت به گسترش دیپلماسی منطقه‌ای و نقش استان‌های مرزی در این زمنیه اظهار داشت: سال آینده صندوق عدالت و توسعه در استانهای ایجاد شده و استفاده از اعتبارات این صندوق با نظر استانداران صورت خواهد گرفت و این مسئله موجب خواهد شد سیاست‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران را به صورت منطقه‌ای و استانی با کشورهای همسایه دنبال کنیم.
معتمدیان با اشاره به اینکه خواهان توسعه ارتباطات ترانزیتی با اقلیم کردستان عراق هستیم، گفت: جمهوری اسلامی ایران‌ خواهان استفاده از اقلیم کردستان عراق و مرزهای منطقه "زاخو" برای ترانزیت کالا به کشورهای مختلف است.
استاندار دهوک نیز در این دیدار بر تقویت ارتباطات با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران همسایه تاثیر گذار و ارزشمند برای اقلیم کردستان عراق است.
تتر توفیق با اشاره به اینکه ارتباطات تجاری استان دهوک با جمهوری اسلامی ایران مطلوب است، اظهار داشت: امروز کالاهای ایرانی در استان دهوک به وفور دیده می‌شوند و مشتریان بسیاری دارد.
وی خطاب به هیئت ایرانی گفت: درهای دهوک برای جمهوری اسلامی ایران باز است و ما همه همکاری‌های لازم را در این زمینه انجام می‌دهیم.
ایران آماده تامین گاز اقلیم کردستان عراق است
استاندار آذربایجان غربی گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا از طریق مرزهای این استان گاز مورد نیاز اقلیم کردستان عراق را تامین کند.
محمدصادق معتمدیان در در جمع خبرنگاران، افزود: مطرح کردن پیشنهاد گاز رسانی به شمال عراق یکی از دستاوردهای این سفر بود که در این نشست به طرف عراقی جزییات آن داده شد.
وی گفت: زیر ساخت‌های لازم برای انتقال گاز طبیعی از استان آذربایجان غربی به اقلیم کردستان عراق وجود دارد و ما ‌می‌توانیم با استفاده از توان فنی و مهندسی داخل کشور این امر را محقق کنیم.
استاندار آذربایجان غربی در بخش دیگری‌ از صحبت های خود از عزم جدی برای توسعه روابط اقتصادی این استان با اقلیم کردستان عراق خبر داد و گفت: زیر ساخت های خوبی در مرزهای تمرچین ‌ و سردشت در جنوب این استان برای توسعه روابط تجاری وجود دارد که باید از آنها بهره بگیریم.
معتمدیان با اشاره به ظرفیت های علمی و دانشگاهی آذربایجان غربی و اربیل عراق گفت: امروز توافق کردیم که دانشگاه های 2 استان نشست هایی را به منظور بررسی زمینه های همکاری برگزار کنند.
استاندار آذربایجان غربی مباحث فرهنگی و ورزشی را نیز از دیگر موضوعات مطرح شده در این نشست عنوان و اعلام کرد که برای برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی و محصولات فرهنگی ایران در استان های اربیل و دهوک عراق آمادگی‌ کامل داریم.
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید