جمعه، 7 بهمن 1401
روژان پرس » اخبار » ثبت 12 اثر تاریخی کردستان در فهرست آثار ملی

روابط عمومی میراث فرهنگی کردستان خبر داد؛

ثبت 12 اثر تاریخی کردستان در فهرست آثار ملی

0
کد خبر: 208

ثبت 12 اثر تاریخی کردستان در فهرست آثار ملی

تاکنون ۲ هزار اثر شامل آثار تاریخی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول(بناها، محوطه و تپه‌ها)، قنات و مکان‌های طبیعی در استان شناسایی شده که از این تعداد ۹۳۰ اثر آن به ثبت ملی رسیده است.
روژان پرس: مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی کردستان گفت: در جلسه شورای ثبت آثار غیر منقول کشور، ۹ باب خانه تاریخی شامل خانه‌ خان احمدی، کسوت ‌آرا، برنجی، معتمد وزیری، نصرت نوری، شهناز خالدی، سبحانی، بهمن سلطانی و منصوب عباسی و در جلسه شورای ملی ثبت آثار منقول نیز سه اثر ارزشمند شامل مجسمه مستوره اردلان، سنگ قبر محمد امین خان گروس و شمشیر مانایی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیدند.
روابط عمومی اداره کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی کردستان در گزارشی به نقل از یعقوب گویلیان نوشته است: در جلسه شورای ملی ثبت آثار منقول کشور همچنین مصوب شد اعتبارات لازم برای مرمت و حفاظت سنگ قبر محمدامین خان گروس از سوی دفتر ثبت تامین شود.
میراث فرهنگی منقول شامل آثاری همچون سکه‌ها، نقاشی‌ها و اسناد است که قابل انتقال هستند و می‌توان جابجایشان کرد، میراث فرهنگی نامنقول هم شامل آثاری مانند بناها و مکان‌های تاریخی است که قابلیت انتقال و جابجایی ندارند.
تاکنون ۲ هزار اثر شامل آثار تاریخی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول (بناها، محوطه و تپه‌ها)، قنات و مکان‌های طبیعی در استان شناسایی شده که از این تعداد ۹۳۰ اثر آن به ثبت ملی رسیده است.
دسته بندی: اخبار / فرهنگی / کردستان
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید