جمعه، 10 آذر 1402
روژان پرس » کوردی » "نه‌مر"های امروز و مردگان دیروز

بە بهانە شایعە خبر مرگ فتانە ولیدی؛

"نه‌مر"های امروز و مردگان دیروز

0
کد خبر: 1297

"نه‌مر"های امروز و مردگان دیروز

تنها فتانه نیست؛ اکنون نیز مردگان هنرمند زیادی داریم که به قول پزشکان علائم حیات ظاهری دارند اما علائم زندگی، نه! قبول کنیم ما مرده پرستیم.
شنیدن خبر مرگ و حتی جزئیات زندگی‌ هنرمندان و چهره‌های شاخص جامعه برای افکار عمومی اهمیت ویژه‌ای دارد چرا که روزانه نامشان و آثارشان را در آینه وجودی خود می‌بینند. از این رو نباید حرس و ولع برخی رسانه‌های آماتور در انتشار خبر نادرست بزرگان را زیاد سرزنش کرد. 
خبر مرگ بانو فتانه ولیدی دیروز در شرایطی در جامعه پیچید که این بانوی هنرمند هنوز در قید حیات است.
اما چند نکته محض یادآوری در باره این هنرمند گرانمایه و خبر ساختگی مرگش:

۱. گردانندگان شبکه‌های اطلاع‌رسانی و کانال‌های خبری نباید برای جذب مخاطب هر خبری را قبل از راستی‌آزمایی منتشر کنند که هم، بازی با احساسات افکار عمومی است و هم زمینه بی اعتباری خود را رقم می‌زنند.
بر کانال‌های بی‌نام و نشان حرجی نیست چرا که در جعل خبر و اهانت و نفرت‌پراکنی ید طولایی دارند ولی متاسفانه این خبر را افرادی بدون اتکا به منبع موثق بازنشر دادند که مهر صدق امانت‌ و حسن عمل بر پیشانی رسانه‌هایشان ثبت شده است.

فتانه و پدرش
۲. بانو فتانه ولیدی تا زمانی که مهر پدری بر وجودش می‌تابید زندگی آرامی داشت اما با مرگ کاک شریف آرامش خانه دستخوش تلاطم شد و با آن وضع جسمانی، زندگی برایش امکان پذیر نبود لذا به پیشنهاد افرادی نیکوکار و رضایت اعضای خانواده به یک مرکز خصوصی نگهداری سالمندان در سنندج معرفی شد و اینک ۷ سال است که در این مرکز با احترام و دقت ویژه تحت مرافبت است که جا دارد از سرپرست، پرستاران و کارکنان این مرکز قدردانی شود.

۳. چندی پیش به بهانه درگذشت هنرمندی از دیارمان، یکی از مسئولان تماس گرفت و اسرار داشت در قطعه هنرمندان دفن شود. در حالیکه تدفین اموات در این قطعه تابع
معیارها و دستورالعمل‌هایی است و در نهایت هیئت امنا تصمیم می‌گیرند.
خوب؛ برادر بزرگوار اگر مفاخر بود و هنرمند چرا در قید حیات تکریم‌اش نکردید چرا تا در قید حیات بود به محافل و مراسم دعوتش نکردید چرا برایش کنگره‌ای نگرفتید و در هفته‌های فرهنگی که در آنجا و اینجا برگزار می‌کنید وی را راه ندادید حالا یادت افتاده که از مفاخر بوده است؟
اینجا روی سخن حقیر با متولیان و مسئولان دستگاههای فرهنگی و هنری است؛ قطعا وظیفه شما بیشتر از مردم و انجمن‌هاست. موضوع بیمه و معیشت هنرمندان و تهیه ابزار کار برای آنها خود داستانی طولانی است و بیان جزئیاتش در اینجا نمی‌گنجد.
قطعه هنرمندان خود موزه‌ای است که باید با کمک همگان مدیریت شود.
آرامگاهی از مشاهیر مشهور جهان ازجمله یلمازگونای، احمدکایا و صادق هدایت بە نام پرلاشز در پاریس هست که سالانه میلیون ها بازدید کننده دارد. 

۳. مرگ حق است و همه ما روزی می‌میریم اما زندگی و مرگ هنرمندان ما حکایت تلخی است که زبان و قلم از نوشتن و بیان آن عاجز است. 
دیدار جمعی از مردم با فتانه ولیدی که از سوی انجمن تجلیل از هنرمندان برگرار شد

دیروز عصر دهها نفر از شهرهای دور و نزدیک تماس گرفتند. پیام دادند و از مجلس ختم و مراسم تدفین بانو فتانه می‌پرسیدند! سوال من از این عزیزان این است؛ چرا بعد از مردن سراغ هنرمندان را می‌گیرید؟ بانو فتانه سال‌هاست که مرده است و کسی سراغش را نمی‌گیرد!
کاش افرادی که با نگرانی خبر مرگ بانو فتانه را دنبال می‌کردند پیشتر با همین دل‌نگرانی سری به وی می زدند و از روز و حالش می پرسیدند.
به زندگی چهره‌های ماندگار و بزرگ نگاه کنید؛ عبدالله قادرزاده (قاله مره)، حسن زیرک، ماموستا هژار، محمد اوراز و...؛ زندگیشان همه توام با رنج و عذاب بود. اگر خاطراتشان را مرور کنید زار زار  به گریه می افتید. "نه‌مر"های امروز ما مردگان زنده عصر خود بودند اما حالا پیشانی و نشان فرهنگ‌اند!
آری، تنها فتانه نیست؛ اکنون نیز مردگان هنرمند زیادی داریم که به قول پزشکان علائم حیات ظاهری دارند اما علائم زندگی، نه! قبول کنیم ما مرده پرستیم.
آن هنرمند شهیر، در همه حال شهیر است، چه بمیرد چه بماند اما شخصیت و اعتبار آحاد جامعه تابع تغییراتی است که روزانه از آنها سر می‌زند. با رفتار و عمل ثابت کنیم که دوستدار هنر و دلسوز واقعی هنرمندان هستیم.

یحیی صمدی، روزنامە نگار، فعال فرهنگی و مدیر انجمن تجلیل از هنرمندان کردستان
دسته بندی: کوردی
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید