جمعه، 10 آذر 1402
روژان پرس » اخبار » مجلس سازوکار تجارت کولبری را تعیین کرد

مخالفت نمایندگان با پیشنهاد حذف محدودیت ۵ ساله

مجلس سازوکار تجارت کولبری را تعیین کرد

0
کد خبر: 1296

مجلس سازوکار تجارت کولبری را تعیین کرد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: دولت باید در این ۵ سال زیرساخت‌های ساماندهی معیشت مرزنشینان را فراهم کند و منابع حاصل از اجرای این لایحه به بخش اشتغال جوانان مرزنشین تخصیص می‌یابد.
نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه ساماندهی تجارت مرزی و کولبری و کالای ملوانی پیشنهاد حذف محدودیت ۵ ساله این قانون را ارائه دادند که به تصویب نمایندگان نرسید.
به گزارش خبرنگار روژان، در جریان جلسه علنی دوشنبه ۲۰ شهریور مجلس، غلامحسین کرمی نماینده مردم دشتی و تنگستان در هنگام بررسی ماده یک لایحه ساماندهی تجارت مرزی و کولبری و کالای ملوانی، پیشنهاد حذف ۵ سال از متن ماده یک این لایحه داد.
علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مخالفت با این پیشنهاد اعلام کرد: اگر محدودیت ۵ ساله اجرای این قانون برداشته و دائمی شود، اولا ایراد اصل ۷۵ قانون اساسی (ایجاد بار مالی برای دولت) پیدا شده و ثانیا باعث کاهش درآمدهای دولت می‌شود؛ ضمن اینکه مخالف سیاست‌های کلی نظام است.
محمد علیپور نماینده مردم ماکو نیز در موافقت با این پیشنهاد گفت: فلسفه لایحه ساماندهی کولبری، حمایت از معیست مرزنشینان است و اگر برای آن محدودیت زمانی ایجاد کنیم، از الان این پیام به مرزنشینان داده می‌شود که قرار نیست در آینده اتفاق مثبتی رخ دهد.
در ادامه سید علی ادیانی نماینده دولت نیز در مخالفت با این پیشنهاد گفت: با تصویب این پیشنهاد و دائمی شدن قانون، اولا برای دولت بار مالی ایجاد می‌شود ثانیا اثر منفی بر درآمد دولت دارد و ثالثا مخالف اصل ۷۵ قانون اساسی است. از سوی دیگر تمهیداتی که دولت برای اجرای این قانون در نظر گرفته، برای ۵ سال آینده است و حذف این محدودیت زمانی به معنی با مشکل روبه رو شدن دستگاه‌های اجرایی است.
محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم در مخالفت با این پیشنهاد گفت: برآورد می‌شود سالانه بین ۵ تا ۷ میلیارد دلار تبادلات غیر رسمی در مرزها انجام شود که ادامه این وضعیت به صلاح کشور نیست. لذا این وضعیت باید در یک بازه ۵ ساله اصلاح شود.
وی افزود: دولت باید در این ۵ سال زیرساخت‌های ساماندهی معیشت مرزنشینان را فراهم کند و منابع حاصل از اجرای این لایحه به بخش اشتغال جوانان مرزنشین تخصیص می‌یابد.

‌در نهایت این پیشنهاد به تصویب نرسید
در ادامه رسیدگی به ماده یک لایحه ساماندهی تجارت مرزی سید محمد مولوی نماینده مردم آبادان در مجلس پیشنهاد داد تا به شناورهای محلی و لنج‌هایی که مشمول این لایحه می‌شوند سوخت یارانه ای داده شود.
‌در ادامه موسی غضنفری نماینده مردم بم در مجلس در مخالفت با این پیشنهاد گفت: بهره‌مندی شناورها از سوخت یارانه‌ای اشتباه است و به هدررفت منابع ملی می‌انجامد.
محمدرضا احمدی نماینده مردم رشت در مجلس در موافقت با این پیشنهاد اعلام کرد: اگر اختصاص سوخت یارانه‌ای به لنج‌های باری اشتباه است، چرا اختصاص ارز یارانه ای به واردات برنج انجام و سبب شد برنج روی دست برنج کاران شمال باقی بماند.
‌سید علی ادیانی نماینده دولت نیز با این پیشنهاد مخالفت کرد و نهایتا این پیشنهاد به تصویب نمایندگان مجلس نرسید.
ادامه بررسی این لایحه به جلسات بعدی موکول شد.
متن ماده یک این لایحه
به شرح زیر است:
ماده ۱. به منظور رونق اقتصاد مناطق مرزی، ایجاد شفافیت و رصدپذیر نمودن واردات، توزیع و عرضه کالاهای مبادله مرزنشینی، تقویت معیشت مرزنشینان و کاهش مبادلات غیررسمی در مرزهای زمینی و آبی، واردات کالا از طریق شناورهای سنتی و فلزی با ساختار لنج با ظرفیت ناخالص کمتر از ۵۰۰ تُن، ملوانی (ته‌لنجی) و فعالان مرتبط با مبادلات مرزی (کولبری) به مدت ۵ سال از زمان ابلاغ آیین‌نامه موضوع ماده ۶ این قانون مطابق با ترتیبات این قانون مجاز و پس از آن کالاهای وارداتی، تابع قوانین و مقررات کشور می‌باشد.
بر اساس لایحه ساماندهی و نظارت بر تجارت مرزی با عنوان کولبری و ملوانی ارزش کل واردات برای کولبران و ملونان معادل ۱۰ درصد واردات سال قبل لحاظ شده است. با توجه به واردات ۶۰ میلیارد دلاری که در سال قبل داشته‌ایم؛ می‌توان گفت ۱۰ درصد آن یعنی ۶ میلیارد دلار سقف عملیاتی است.
تبلیغ

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید